Фото без описуЧиновники зі столиці сьогодні працюють у двох районах області.На Хмельниччині працює комісія із Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Головне завдання столичних чиновників – зібрати аналітичні дані, чим займаються, після об’єднання громади, місцеві районні рада та адміністрація.

За словами , директора Хмельницького підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування Сергія Яцковського, комісія працює у Летичівському та Старосинявському районах.

«Комісія у складі представників Мінрегіону, центрального Офісу реформ та представників Хмельницької ОДА має з’ясувати, які витрати мають районні адміністрації та рада у цих районах. За що відповідає селищна рада, чи є перехресна відповідальність, дублювання функцій і що треба зробити для того, щоб мінімізувати витрати коштів.

Задача комісії – зібрати аналітичні дані, передати їх до Мінрегіону. А вже далі, Міністерство вирішувати доцільність, або недоцільність існування Летичівського і Старосинявської районних рад», – пояснює Сергій Яцковський.

Стоїть питання існування районів. Бо якщо, до прикладу, районна рада може бути ліквідована, то адміністрація може перейти, за прикладом податкових, на представництва.

Зараз у районних радах, там де об’єднанні територіальні громади покривають всю територію району, залишилося дві функції: грошова оцінка землі і передача коштів з державного бюджету управлінню соціального захисту, тобто субсидії, матеріальні допомоги і так далі. Для того, щоб забрати ці два пункти, пояснюють реформатори, треба внести зміни до законодавства і тоді районні ради в таких районах – не потрібні.

Під час брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі голова Старосинявської ОТГ Віталій Здебський пояснив, що завжди депресивний його район тільки за один 2016 рік спромігся збільшити власні надходження з 27 до майже 70 мільйонів гривень. Вдалося це завдяки тому, що усі населені пункти району об’єдналися в однойменну територіальну громаду, що не дуже сподобалося районній держадміністрації та райраді.

«Ми почали рахувати свої кошти. На що ми їх виділяємо та витрачаємо? Провели моніторинг центральної лікарні, переглянули ставки земельного податку, почали інвентаризацію земель, збільшили орендну ставку інвесторам, які оброблять землю, 60% ПДФО тепер також залишається на місцях. Ми закупили техніку та стали надавати послуги. Тепер ми незалежні і не просимо когось розчистити дорогу чи накопати землі. У нас є своя техніка і нові робочі місця, і кошти залишаються при селищній раді», – зазначив пан Здебський.

У Старій Синяві реконструювали місцевий «довгобуд» – водогін, у якому весь час щось ламалося.

«Замість запланованих 14 кілометрів ми виконали робіт на 18,2 кілометри. У цьому році по Старій Синяві запрацює водогін, якого ніколи не було. Раніше кошти на соціально-економічний розвиток надходили наприкінці грудня, і ми не встигали нічого освоїти і відремонтувати той водогін. Субвенція надійшла вчасно, у цьому році ми його запустимо», – розповів Віталій Здебський.

У громаді будується найбільший в Європі завод з переробки сої. Він забезпечить 200 робочих місць, податки у місцевий бюджет і надасть поштовх для розвитку інфраструктури, школи та закладів дозвілля. Інвестори обрали Старосинявську ОТГ, бо у неї була схема планування територій, а у інших претендентів – ні. «Інвестор бачив, що ми працюємо прозоро, які у нас є землі, для чого вони призначені, які є транспорті розв’язки, електричні мережі, де знаходиться вода, і чи варто йому сюди заходити. Ми виклали план в інтернет, це знімає корупційні ризики. Прозорість та якісні адмінпослуги відкривають всі шляхи», – переконаний голова громади.

Реформи, що їх проводить громада, подобаються не усім, переконує голова. Особливо ображеними почувають себе райрада та райдержадміністрація. Громада зайняла весь район і перебрала майже усі їхні функції. Рада та адміністрація розгорнули кампанії проти децентралізації у місцевих газетах та всіляко намагаються переконати людей, що нічого у них не вийде. «Їхню нішу зайняла селищна рада, яка виконує майже всі їхні функції. Тому вони створюють соціальну напругу: розповідають, що нічого не вийде, все поверниться, як було. Пишуть у газетах «додецентралізувалися» і розказують один негатив. Коли ми намагаємося оптимізувати школи, голова адміністрації приходить і розказує «нема школи – нема села». Він навіть не намагається порахувати у скільки це обходиться. Відмовляються передати комунальне майно, яке нам належить по закону. Перетягують ковдру. А має бути чітко прописано, хто чим займається», – наголосив голова Старосинявської ОТГ.

Варто зазначити, що Старосинявська ОТГ утворилася у серпні 2015 року. Це стало унікальним явищем в історії місцевого самоврядування України, коли об’єдналися жителі 45 населених пунктів, а це понад 20 тисяч людей. В Україні є лише три подібні громади.

У жовтні 2015 року відбулись перші вибори до Старосинявської ОТГ, де обрано голову Старосинявської селищної ради (ОТГ) та 26 депутатів.

Фото без опису