Cтаросинявська ДПІ ГУ ДПС у Хмельницькій області  нагадує, що з 01.08.2023 набрав чинності Закон України від 30.06.2023 року № 3219-ІХ   «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» яким запроваджуються  зміни для платників податків, що здійснюють розрахункові операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зокрема, в частині застосування відповідальності за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон про РРО).

Обов’язок  використання РРО/ПРРО під час здійснення розрахункових операцій набрав чинності ще із 01.01.2022. Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог Закону про РРО не застосовують, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів (п. 12 розділ ІІ Закону про РРО).

Тож, використання РРО/ПРРО наразі є обовязковим для:

Виняток становлять:

 • ФОП І групи;
 • ФОП, які приймають оплату виключно банківськими переказами на реквізити IBAN, E-banking;
 • ФОП ІІ-ІV груп, які здійснюють роздрібну торгівлю на селі (селищі) за таких умов:
  • річний обсяг доходу на один структурний підрозділ за рік не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати , встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;
  • торгівля здійснюється не в одному торговельному об’єкті з підакцизними товарами;
  • СГ не здійснює дистанційну торгівлю товарами;
  • орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про обов’язкове застосування РРО.

З 1 серпня 2023 року із набранням чинності  Закону №3219-ІХ внесено зміни в частині застосування відповідальності за порушення вимог Закону про РРО.

Зміни передбачають:

 • звільнення  від відповідальності за порушення вимог Закону про РРО, вчинені у період з 01.01.2022 до 01.10.2023. Крім відповідальності за порушення порядку розрахунків при продажу підакцизних товарів, діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти та у сфері організації та проведення азартних ігор;
 • з 01.10.2023 від відповідальності за порушення вимог Закону про РРО звільняють  суб’єктів господарювання (крім порушень порядку розрахунків при продажу підакцизних товарів), вчинені при продажу товарів/послуг на:
  • тимчасово окупованих територіях — по дату завершення тимчасової окупації відповідних територій;
  • територіях активних бойових дій — по дату завершення бойових дій;
  • територіях можливих бойових дій — по дату припинення можливості бойових дій.

 

Дати завершення бойових дій, дати завершення тимчасової окупації, дати припинення можливості бойових дій визначають відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуть (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309.

До закінчення воєнного стану, але не довше ніж до 01.08.2025 встановили зменшений розмір штрафних санкцій за незастосування РРО/ПРРО, невидачу розрахункового документу або видачу його на неповну суму покупки, що застосовують до ФОП-єдинників, не платників ПДВ, які здійснюють торгівлю. Крім продажу підакцизних, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медпризначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння:

 • 25 відсотків вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;
 • 50 відсотків вартості проданих з порушенням, встановленим цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Раніше розмір штрафних санкцій становив 100% та 150% відповідно.

Начальник Старосинявської ДПІ  ГУ ДПС у Хмельницькій області         Галина ГУК