Фото без описуУ залі  Старосинявського Будинку культури  проходило засідання «круглого столу» на тему «Реалізація конституційних положень  у Старосинявській територіальній громаді: досягнення, проблеми і перспективи».

Ведуча - бібліотекар Наталія Данілкович  відкрила захід напередодні відзначення 25 річниці Дня Конституції України. Щирими пісенними вітаннями були виступи юних талантів: Юлії  Пагас, Богдани Ставничої та Аміни Ніколаєць -  ансамбль «Веселі нотки»  Старосинявської мистецької школи, керівник Лариса Макогонська, пісня  «Україна - матусю моя».

Ведуча стисло розповіла про шлях становлення української державності, який був тривалим і тернистим. Отже, й історія нашої Конституції також тривала. А бере вона початок ще з часів Київської Русі.

Процес народження Української Конституції був досить болісним і довгим. В часи княжої України Руси найважливішою пам’яткою, що зберегла давні норми звичаєвого права, була «Руська правда». Вищою судовою інстанцією у ті часи був сам київський князь.  Показовим правовим документом є «Конституція» гетьмана Пилипа Орлика, в якій було задукоментоване  право України на самовизначення і незалежне існування. Це була одна з перших державних конституцій у Європі. Становлення другої української держави було зумовлено попередніми етапами національного відродження та політичними процесами, що відбувалися в Російській імперії. Державне існування України ставало історичним фактом у конституції від 29 квітня 1918 року. Президентом України був обраний Михайло Грушевський. За радянських часів українська-радянська соціалістична республіка мала чотири конституції: 1919 року; 1929 року; 1936 року і 1978 року. Поступ українського народу до утвердження держави суверенної і незалежності Днем прийняття нової конституції України – 28 червня 1996 року. Конституція України – це основний закон, що володіє найвищою юридичною силою і встановлює засади політичної, правової і економічної систем даної держави.

Наша країна переживає  нелегкі часи. І ми віримо, що територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною. У цей день ми віддаємо належну шану патріотизму і мужності  громадян, які і сьогодні на даний час постали на захист демократичних цінностей прав і свобод людини та громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

Учасники «круглого» столу  хвилиною мовчання вшанували загиблих у Другій Світовій війні, від початку якої виповнилося 80 років, Героїв Небесної Сотні та українських військових, котрі загинули під час виконання службових обов’язків в зоні ООС.

Цікавими, змістовними  тематичними виступами поділилися:

Здебський Віталій Едуардович, Старосинявський селищний голова на тему «Становлення та розвиток Старосинявської ОТГ: досягнення, проблеми та перспективи»;

Білошицький Сергій Володимирович, проректор Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, доктор політичних наук, кандидат історичних наук, доцент - «Політичні та соціокультурні фактори трансформації конституційного процесу в сучасній Україні»;

Блажевич Юрій Іванович, український краєзнавець, кандидат історичних наук, доцент Хмельницької гуманітарної педагогічної академії, заступник голови обласної спілки краєзнавців України, голова Хмельницької міської організації Національної спілки краєзнавців України,  «Почесний краєзнавець України» - «Краєзнавчий напрямок діяльності Старосинявської територіальної громади»;

Кенц Галина Іванівна, працівник науково-методичного центру професійного розвитку керівних та педагогічних працівників установ і закладів дошкільної та загальної середньої освіти Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти - «Історична ретроспектива та традиції українського конституціоналізму»;

Пузирук Олександр Миколайович, начальник відділу освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради - «Стратегія розвитку освіти в громаді в умовах децентралізації»;

Русий Ігор Петрович, член Національної спілки краєзнавців України, дійсний член Центру дослідження історії Поділля, вчитель історії Пасічнянського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів, технологічний ліцей» -  «Особливості становлення громадянського суспільства на Старосинявщині. Конституційний аспект»;

Поліщук Антоніна Станіславівна, член Національної спілки краєзнавців України, голова Старосинявської територіальної організації Національної спілки краєзнавців України, вчитель історії Адампільської ЗОШ І-ІІІ ступенів, - «Конституція України: краєзнавчий вимір»;

Собур Оксана Василівна, член Національної спілки краєзнавців України, вчитель історії Старосинявського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів, гімназія» ім. О. Романенка, - «Ціннісні орієнтири Державного стандарту базової середньої освіти 2020 як цілі і мета громадянського виховання».

На завершення виступів мелодійні українські пісні дарували учениці Старосинявської мистецької школи  Діана Сивопляс, «Україночка», Надія Рудзенко, «Над Україною».

Звучали слова видатного українського мислителя В‘ячеслава Липинського, який усе своє життя присвятив розбудові української державності: «Ніхто нам не збудує держави, коли ми самі її собі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути».

Всіх присутніх запросили ознайомитись з книжковою виставкою «Конституції України -25».

Старосинявська центральна бібліотека.