У травні 2005 р., в ході Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, міністри охорони здоров’я світу одностайно прийняли заяву про прихильність і підтримку добровільного донорства крові. У резолюції WHA58.13 вони постановили щорічно проводити Всесвітній день донора крові 14 червня. Цього дня у 1868 році народився австрійський лікар К. Ландштейнер, який відкрив групи крові людини.

Цього року Всесвітній день донора крові знову проводиться у всьому світі і буде координуватися Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародним товариством з переливання крові та Міжнародною федерацією організацій донорів крові.

Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями. Хоча потреба в крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, загальним не є. Особливо гостро брак крові відчувається в країнах, що розвиваються, де проживає більшість світового населення.

Типова вага крові в нашому організмі становить 8% від ваги тіла, а 5% її запасів знаходиться безпосередньо в серці. Від 15 до 20% крові надходять в центральну нервову систему і мозок, 22% - в нирки.

В Японії вже традиційно групу крові відносять до індикаторів особистості. Традиція настільки развинулася, що в японській версії Facebook при реєстрації профілю зазвичай вимагають вказати свою групу крові.

Донорство – це крок, на який треба зважитись. Адже це не тільки вкрай необхідна для суспільства місія, але й певне втручання в складний людський організм. У свою чергу, держава гарантує донорам пільги та відповідні права, згідно з Законом України від 23.06.1995 р, № 239/95 «Про донорство крові та її компонентів».

Пільги, які отримує будь-який донор:

-  в день процедури, працівник, який виявив бажання стати донором, може отримати вихідний із збереженням середнього заробітку. Студенти ВНЗ та професійних НВЗ звільняються від занять. Після кожного дня, в який було проведено процедуру давання крові чи її компонентів, у разі, якщо це був вихідний, святковий та неробочий день, донор може отримувати додатковий вихідний. За бажанням, його можна приєднати до відпустки чи використати в інший час протягом року. Якщо донор був залучений до роботи/навчання/несення служби, то він може отримати інший день для власного відпочинку.

-  в день процедури донору повинні забезпечити безкоштовні сніданок та обід за рахунок того закладу охорони здоров’я, куди він звертається. У разі неможливості, заклад відшкодовує готівкову вартість сніданку та обіду.

Донори з систематичним безоплатним здаванням крові та її компонентів отримують додаткові пільги.

Так, особам, що протягом року здавали кров (компоненти), в об’ємі, що в сумарній кількості дорівнює двом максимальним дозам, виплачується допомога з тимчасової непрацездатності у зв’язку з захворюванням у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати донора, незалежно від його стажу роботи. Ця пільга надається протягом року після того, як відбулися процедури у зазначеній кількості. Учні професійних НВЗ та ВЗН, які здали подвійну разову максимально допустиму дозу (сумарно), мають право на отримання грошової допомоги у розмірі 25% від встановленої у навчальному закладі стипендії протягом півроку після процедури.

Крім того, протягом року такі донори мають право першочергово придбати путівки санаторно-курортного лікування за місцем роботи або навчання, та першочергового лікування в закладах охорони здоров’я, що перебувають у державній власності.

Почесні донори України мають окремі пільги:

Донори, які безоплатно здали свою кров в кількості 40 разових максимально дозволених доз чи плазму крові в об’ємі 60 разових максимально дозволених доз, отримують статус Почесного донора України. Такі особи мають посвідчення та нагрудний знак «Почесний донор України». Порядок отримання цих відзнак встановлює Кабінет Міністрів України.

Ті донори, що безоплатно здали кров чи її компоненти в кількості 100 і більше разових максимально допустимих доз, можуть отримувати інші державні нагороди України.

Пільги, зазначені для почесних донорів:

-  безплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування з використанням дорогоцінних металів) у комунальних закладах охорони здоров’я);

-  пільгове придбання ліків (із знижкою 50 % від їх вартості) за рецептами;

-  безоплатне забезпечення донорською кров’ю та її препаратами, необхідними для їх особистого лікування;

-  першочергове придбання за місцем їх роботи чи навчання путівок для санаторно-курортного лікування та першочергове  лікування  у закладах охорони  здоров’я,  заснованих  на  загальнодержавній  та  комунальній власності;

-  позачергове забезпечення протезами та іншими протезно-ортопедичними виробами;

-  використання щорічної оплачуваної відпустки у зручний для себе час;

-  отримання надбавки до пенсії розміром в 10 відсотків від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць;

-  отримання пільгових позик для будівництва індивідуального житла відповідно до законодавства.

Нагадаємо, що підставами для надання зазначених пільг є відповідні довідки, що видаються кожен раз донору за місцем медичного обстеження при даванні крові чи її компонентів.

Окремо зазначимо, що напередодні здійснення донорської функції, посадові особи установ та закладів охорони здоров’я, повинні поінформувати донора про його права і обов’язки та порядок здійснення процедури. Медичне обстеження та видача будь-яких довідок про стан здоров’я повинні здійснюватися безкоштовно. У тому разі, якщо донор через виконання процедури захворів чи заразився якоюсь хворобою, він підлягає обов’язковому державному страхуванню. Особа може розраховувати на відшкодування шкоди з урахуванням витрат на лікування та посилене харчування. У разі отримання інвалідності через виконання донорської функції, статус прирівнюється до інвалідності, отриманої внаслідок професійного захворювання чи трудового каліцтва.

Внаслідок смерті донора, що настала через виконання донорської функції, родина отримує пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

 Донором може бути особа, яка не страждає хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, печінки, нирок, психічними захворюваннями, алкоголізмом, наркоманією, яка не хворіла сифілісом, гепатитом, ВІЛ-інфекцією, туберкульозом, малярією тощо. Донор під час медичного обстеження, що проводиться перед здаванням крові,  зобов'язаний повідомити лікарю відомі йому дані про перенесені та наявні у нього захворювання, а також про вживання ним наркотичних речовин та інші форми ризикованої поведінки, що можуть сприяти зараженню донора інфекційними хворобами, які передаються через кров.

Приховування таких даних про стан здоров’я тягне за собою кримінальну відповідальність.

 Більшість людей можуть здавати кров, якщо вони:

  • Почуваються добре та мають бажання допомогти іншим.

  • Не мають протипоказань до донорства.

  • Віком від 18 до 60 років.

  • Вагою від 50 кг та зростом від 150 см.

  • Мають паспорт громадянина України та ідентифікаційний код.

Не рекомендується з’являтись на здачу крові:

  • після роботи в нічну зміну, добових чергувань, безсонної ночі;

  • після прийому алкоголю протягом 48 годин (2-х діб) до моменту здачі крові;

  • жінкам в період вагітності та годування груддю (1 рік після родів, 3 місяці після закінчення лактації), в період менструації та в найближчі 5 днів після її закінчення;

  • при наявності нежитю, кашлю, головного болю, підвищеної температури, синців, ран, забоїв, висипу на шкірі. Донори, які перехворіли грипом, ГРЗ, ангіною можуть з’являтись на обстеження та здачу крові не раніше, ніж через 1 місяць після одужання.

 Що робити перед здачею крові:

  •  намагайтесь регулярно і збалансовано харчуватися, напередодні здачі дотримуйтесь спеціальної дієти;

  • вживайте побільше рідини;

  • відмовтесь від вживання алкоголю за 48 годин до здачі крові;

  • утримайтеся від вживання ліків, що містять аспірин і анальгетики, за 72 години до процедури;

  • по можливості, не паліть за 2 години до забору крові;

  • обов'язково виспіться, відпочиньте.

  • в день здачі крові необхідно заповнити анкету, пройти попереднє лабораторне обстеження (для визначення групи крові та рівня гемоглобіну), а також медичний огляд;

  • на вимогу лікаря Станції переливання крові буває необхідно надати довідки від лікарів-спеціалістів (терапевт, інфекціоніст, гінеколог та інші, результати ЕКГ, флюорографії органів грудної клітки).

 Як харчуватися перед здачею крові:

  •  напередодні відмовтесь від жирної, смаженої, гострої, копченої їжі, молочних продуктів, яєць, бананів, горіхів.

  • рекомендується солодкий чай, узвар, соки, морси, компоти, мінеральна вода, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, овочі, фрукти (крім бананів та горіхів).

Дотримання цих вимог особливо важливе, якщо ви здаєте кров на тромбоцити або плазму. Невиконання цих порад може зашкодити якісно провести відділення необхідних компонентів крові.

Під час здачі крові, якщо ви почуваєте себе недобре, обов’язково повідомте медичний персонал.

 

 Після здавання крові

  • Безпосередньо після здачі крові посидьте спокійно протягом 10-15 хвилин.

  • З'їжте легку їжу та випийте солодкий чай.

  • Якщо ви відчуваєте запаморочення або слабкість, повідомте персонал. Найпростіший спосіб перемогти запаморочення: лягти на спину і підняти ноги вище голови, або сісти і опустити голову між колін).

  • Утримайтеся від паління протягом двох годин після здачі крові.

  • Протягом 2-3 годин не піднімайте нічого важкого рукою, з якої брали кров.

  • Не знімайте пов’язку протягом 3-4 годин, старайтеся, щоб вона не намокла.

  • Утримайтеся від значних фізичних навантажень протягом доби.

  • Утримайтеся від вживання алкоголю протягом доби.

  • Намагайтеся регулярно харчуватися протягом двох діб.

  • Вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб.

  • Щеплення після здачі крові можна робити не раніше ніж через 10 діб.

  • Керувати транспортними засобами в день здачі крові категорично не рекомендується.

Відновлення крові

Повне відновлення складу крові завершується через 30–40 днів. Швидкість відновлення різних компонентів крові різна. Еритроцити відновлюються в організмі донора протягом 4–6 тижнів, а лейкоцити і тромбоцити – до кінця першого тижня. Плазма відновлюється протягом 1-2 днів.

Для того, щоб склад крові швидше відновився рекомендується вживати багато рідини – соки, чай тощо. Необхідне правильне повноцінне харчування, в раціоні донора завжди повинен бути присутнім білок, від якого залежить рівень гемоглобіну в крові.


 

Нехай донорство дає вам відчуття гордості і радості за врятовані життя.      Даруйте здоров'я та будьте здорові!

 

КП «Старосинявська центральна районна лікарня»