A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Старосинявська селищна рада
Хмельницька область, Старосинявський район

29 жовтня 2019 року – Всесвітній день боротьби з інсультом

Дата: 29.10.2019 16:07
Кількість переглядів: 371

Щорічно 29 жовтня у всьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом (World Stroke Day), який був встановлений Всесвітньою організацією по боротьбі з інсультом (World Stroke Organization, WSO) в 2006 році.

У цей день у різних країнах світу проводяться соціально-просвітні та наукові заходи, які спрямовані на привернення уваги населення до основних чинників ризику серцево-судинних захворювань і до напрямків профілактики розвитку інсульту. Проблема боротьби з інсультом має надзвичайно важливе медичне і соціальне значення, оскільки це захворювання є однією з провідних причин смертності не тільки в Україні, а й у розвинених країнах Європи та США.

Історія дати, що відзначається, почалася в 2004 році, коли Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила інсульт глобальною епідемією, а в 2006-му була створена Всесвітня організація по боротьбі з інсультом, яка і заснувала цей День. Сьогодні в організацію входять понад 3,5 тисячі індивідуальних членів і понад 60 організацій з 85 країн. Це вчені, наукові організації і товариства по боротьбі з інсультом.

За даними статистики Всесвітньої організації охорони здоров’я, інсульт, як причина смерті, знаходиться на другому місці після гострих захворювань серця. Щорічно інсульт забирає життя майже 6 мільйонів жителів планети. Кожна десята смерть походить від гострого порушення мозкового кровообігу.

Україна посідає одне з перших місць у Європі за показниками захворюваності судин мозку та смертності від інсульту. Цей показник перевищує західноєвропейський в 2,5 рази і має тенденцію до збільшення. Захворювання створює велике навантаження на систему охорони здоров'я, соціального забезпечення, економіку. Щорічно в Україні трапляється понад 111 тисяч нових випадків інсульту, (до 35% — у людей працездатного віку), 30-40 % хворих на інсульт помирають впродовж перших 30 днів і до 50 % — впродовж 1 року від початку захворювання, 20-40 % хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги, і лише близько 10 % повертаються до повноцінного життя.

В Хмельницькій області у 2018 році зареєстровано 3541 випадок інсульту.

Інсульт - захворювання, яке розвивається внаслідок раптового припинення кровопостачання частини головного мозку або крововиливу в речовину мозку чи під його оболонки з наступним стисканням тканини мозку кров’ю. Мікроінсульт (ТІА – транзиторна ішемічна атака) – виникає в результаті тимчасового порушення кровотоку в окремих ділянках мозку.

Наслідком є  порушення функціонування та загибель нервових клітин уражених ділянок, що в свою чергу викликає порушення або втрату функцій тих частин тіла, якими керують ці ділянки мозку. В залежності від локалізації ураження, можливе порушення мови, рухової функції, чутливості, зору, пам’яті тощо. 

Саме слово «інсульт» прийшло до нас з латинської мови та означає «удар». Перші згадки про цю хворобу датовано 460 роком до н.е., коли Гіппократом були описані випадки втрати свідомості як симптоми захворювання головного мозку.

У більшості випадків інсульт зустрічається в людей віком від 45 до 60 років, приблизно однаково як у чоловіків, так і в жінок. Але в останні роки різні дослідження фіксують зростання випадків ішемічного інсульту і в молодих людей – від 2,5% до 13% усіх діагнозів порушення мозкового кровообігу.

Чималу роль у виникненні захворювання у молодому віці відіграють вроджені вади: спадкове підвищення згортуваності крові із схильністю до тромбоутворення, аномалії та порушення у розвитку судин тощо.

 

Основні фактори ризику

Є низка захворювань, що провокують розвиток інсульту. На них хворіють, на жаль, і в молодому віці: атеросклероз, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, вади серця, миготлива аритмія. Наявність будь-якого із цих захворювань ще не означає обов'язкового виникнення інсульту, але за певних умов хвороба може проявитися в порушеннях мозкового кровообігу.

Слід виділити фактори, через які людина потрапляє до групи ризику:

 • Артеріальна гіпертензія (підвищений тиск);
 • Серцево-судинні захворювання, у тому числі серцева недостатність, вади серця, серцеві інфекції або порушення серцевого ритму;
 • Високий рівень холестерину в крові з атеросклерозом судин (загальний рівень холестерину вище 5,2 ммоль / л);
 • Аневризми судин мозку;
 • Цукровий діабет;
 • Надмірна вага (індекс маси тіла від 25 до 29) або ожиріння (індекс маси тіла від 30 і вище).
 • Шкідливі звички (алкоголь, наркотики, куріння, у т.ч. пасивне);
 • Використання протизаплідних пігулок або гормональної терапії, що містять естроген;
 • Порушення згортання крові;
 • Відсутність фізичної активності.
 • Постійні стреси на виробництві або в побуті.

Усунення цих факторів суттєво знижує ймовірність виникнення інсульту. Саме в цьому й полягає його первинна профілактика. Існує також вторинна профілактика, за допомогою якої можна запобігти його повторному виникненню, її слід починати одразу після виникнення першого інсульту.

Виділяють також фактори ризику інсульту, позбутися яких неможливо:

 • Вік 55 років і старше.
 • Спадковість (випадки інсульту, інфаркту або мікроінсульту у близьких родичів).

Головним фактором ризику виникнення інсульту є нелікована артеріальна гіпертензія. На жаль, багато людей просто не знають рівня свого артеріального тиску. А статистика невтішна: на цю недугу в Україні хворіють 11,5 мільйона людей. Тобто інсульт загрожує кожному четвертому українцю. Постійний контроль показника артеріального тиску – одна з головних турбот людини, яка прагне запобігти інсульту та інфаркту. Обов’язково слід придбати тонометр для регулярної перевірки цього показника. 120/80 – це показник артеріального тиску, якого потрібно прагнути. За необхідності призначається антигіпертензивна терапія. Також нормалізації артеріального тиску сприяє здоровий спосіб життя.

Цукровий діабет, вкрай небезпечний сам по собі, призводить до надмірної концентрації в крові глюкози. Як показують медичні спостереження, цукровий діабет збільшує ймовірність розвитку інсульту в 2,5 рази! Відбувається це тому, що цукровий діабет дає істотне навантаження на роботу серця і судин. Як відомо, у діабетиків в прискореному режимі виводиться рідина, що призводить до зневоднення організму. Через це кров стає густою, що збільшує ймовірність утворення тромбів та розвитку інсульту. Це захворювання також робить стінки кровоносних судин ламкими, що може закінчитися крововиливом у мозок.

В ідеалі концентрація в крові глюкози не повинна виходити за рамки 3,3-5,5 ммоль/л. Наблизитися до цих значень допоможуть певні групи медикаментозних препаратів, дотримання спеціальної дієти.

Атеросклероз значно збільшує ймовірність виникнення інсульту внаслідок звуження просвіту артерій. В даному випадку основними винуватцями виступають холестеринові бляшки, що відкладаються на стінках кровоносних судин.

Загрозу для життя людини представляють серцеві хвороби, і в першу чергу аритмії. Мерехтіння передсердь, тріпотіння шлуночків, розширення камер серця, дефекти серцевих клапанів – все це може стати причиною формування тромбів (кров’яних згустків), які в майбутньому здатні привести до закупорювання судин головного мозку.

Ще одна небезпека – аневризми (стоншення стінок) мозкових судин. Вони можуть бути генетичними або розвиватися протягом життя внаслідок інфекції, атеросклерозу, травм тощо. Тонкі стінки не справляються з кров’яним тиском (особливо в комбінації з гіпертонією). Можливий результат – геморагічний інсульт (крововилив у мозок).

Також варто згадати в цьому списку порушення згортання крові. Її підвищена «розрідженість» або «густина» здатні викликати інсульт. «Рідка» кров може призвести до кровотечі, «густа» ж – до появи згустків, що закупорюють просвіт судин.

Найагресивнішою шкідливою звичкою людини залишається куріння. У зв'язку з цим у курців збільшена згортуваність крові, підвищується жорсткість артерій та швидше розвивається атеросклероз. Профілактика інсульту та інфаркту – це, щонайперше, відмова від куріння. Нікотин, як показує практика, збільшує небезпеку виникнення хвороби приблизно вдвічі. У комбінації зі зловживанням алкоголем ризик підвищується приблизно на 75%. Часто самої лише відмови від куріння буває достатньо для того, щоб людина покинула групу тих, кому всерйоз загрожує інсульт.

Зловживання алкоголем – також безпосередній фактор ризику «мозкової катастрофи». Воно супроводжується підвищенням артеріального тиску, розвитком захворювань серцевого м’яза з порушенням ритму серця. Найменш небезпечним в цьому плані вважається червоне сухе вино, але надмірне захоплення ним не принесе користі, так само як вживання горілки, коньяку, пива, шампанського.

Зайва вага – це серйозний фактор ризику і профілактика інсульту обов’язково має містити нормалізацію ваги тіла. Додаткові кілограми, які повні люди носять на собі, сприяють появі факторів, які призводять до крововиливу в мозок. Згідно з дослідженнями, досить позбутися 5 кілограмів, щоб показники артеріального тиску знизились, а рівень в крові холестерину прийшов у норму. Досягається це спеціальною дієтою та фізичними вправами.

Як розпізнати інсульт

Вкрай важлива обізнаність населення, як про чинники ризику, заходи профілактики, так і про перші ознаки інсульту. Час, упродовж якого хворий звертається за медичною допомогою, відіграє ключову роль у наданні ефективної медичної допомоги.

Негайне надання хворому медичної допомоги та обов’язкова госпіталізація є життєво необхідними для пацієнта заходами. Виконанню такої умови часто заважає недооцінка постраждалим важкості свого стану, відмова від госпіталізації, безпорадний стан хворого. 

Найперший дзвіночок, який повідомляє людині про насування інсульту – підвищення артеріального тиску. Його вимірювання має стати щоденною звичкою. Ознаки небезпеки: нижня планка артеріального тиску 90–105, верхня – 140–180.

На жаль, елементарна необізнаність оточуючих може призвести до трагедій. Постраждалий від інсульту може отримати серйозні порушення роботи мозку, у разі якщо людям, які перебувають поблизу, не вдалося вчасно розпізнати тривожні симптоми.

Часто при інсульті людина непритомніє. Але іноді розвиток хвороби не такий помітний. Він може проявитися несподіваною зміною ходи, слабкістю рук (людина не може їх підняти), плутаною мовою або нерозумінням слів співрозмовника, змінами міміки (нерухома одна половина обличчя, куточок губ з одного боку опущений, око не заплющується, людина не може посміхнутися). Можлива втрата рівноваги й навіть раптове падіння, яке супроводжується тимчасовою втратою зору, головним болем. При інсульті перед непритомністю людина починає бачити навколишні предмети в червоному світлі. На лобі виступає піт, посилено пульсують судини на шиї, іноді починається блювання.

Якщо ви помітили будь-яку з вказаних вище ознак, навіть якщо вона змінюється або зникає, — негайно викликайте швидку медичну допомогу! Щоб забезпечити максимальну ефективність лікування інсульту та уникнути інвалідності, необхідно доставити хворого в лікарню протягом 60 хвилин від появи перших симптомів.

Ви можете врятувати життя людини! Варто виконати лише чотири прості дії:

1. Попросіть постраждалого ПОСМІХНУТИСЯ.

2. Попросіть ЗАГОВОРИТИ. Нехай він чітко вимовить просте речення. Наприклад: «Сьогодні хороша погода».

3. Попросіть його або її ПІДНЯТИ обидві руки.

4. Попросіть постраждалого ВИСУНУТИ ЯЗИК. І якщо язик кривої або неправильної форми та западає на одну або іншу сторону, то це теж ознака інсульту.

Якщо ви відзначили у потерпілого проблему з якимось з цих завдань, негайно викликайте швидку й опишіть симптоми прибулим на місце медикам.

До приїзду швидкої допомоги, якщо у людини зупинилося дихання – почніть штучне дихання «рот у рот», при виникненні блювоти поверніть голову хворого на бік, щоб запобігти потраплянню блювотних мас до легенів, не давайте хворому їсти і пити. 

Кожен, хто у разі необхідності виконає ці нескладні вимоги, може бути впевнений: принаймні, одне життя він врятував!

 

Для самоконтролю.

Негайно зверніться до людей, які перебувають поряд, попросіть їх викликати для вас швидку допомогу у тому разі, якщо:

– ви відчули раптову слабкість;

– у вас зненацька потемніло в очах;

– ви помітили, що знизилась гострота зору на одне око;

– вам важко зрозуміти, про що говорять оточуючі;

– відчули раптовий сильний головний біль, нудоту;

– вам стало важко орієнтуватись у просторі.

 

Відновлення та реабілітація після перенесеного інсульту.

Ступінь відновлення після інсульту у різних людей різний. Люди, що перенесли інсульт, потребують лікування з використанням реабілітаційних програм. Лікар допоможе вибрати програму, враховуючи вік, загальний стан здоров’я і ступінь інвалідності. До уваги береться і спосіб життя, інтереси та пріоритети, наявність інших членів сім’ї. Може знадобитися допомога логопеда, психотерапевта та інших фахівців.

 Програма реабілітації може початися до виписки зі стаціонару. Вона може продовжуватися в спеціалізованих реабілітаційних відділеннях, санаторіях, в домашніх умовах.

Профілактика інсульту

Профілактика інсульту базується на виявленні та корекції чинників ризику мозкового інсульту. У 80% випадків інсульту можна уникнути, якщо дотримуватися здорового способу життя та приділяти увагу усуненню головних факторів ризику.

У лікарів є чітка думка з приводу того, як уникнути інсульту. Профілактика, на їхню думку, повинна неодмінно включати в себе регулярне профілактичне медичне обстеження. Це особливо актуально для осіб, які переступили поріг сорокаріччя. Список діагностичних процедур, які бажано проходити хоча б один раз на рік (тим, хто входить до групи ризику, краще робити це раз на півроку), потрібно складати разом із сімейним лікарем.

Регулярна діагностика при проходженні профілактичних оглядів допомагає своєчасно виявити серцево-судинні захворювання, цукровий діабет тощо, та відвернути важкі ускладнення, які всерйоз загрожують життю людини.

Велике значення для профілактики «судинних катастроф» має здорове харчування. Згідно з медичними дослідженнями, продукти, які входять до стандартного раціону сучасної людини, на 60% підвищують небезпеку цих захворювань. Фактично «дієтична» профілактика включає в себе три найважливіших для зміцнення здоров’я кроки:

– зниження рівня холестерину;

– насичення раціону харчування магнієм і калієм;

– зменшення кількості солі.

Зниження рівня холестерину (нижня межа становить 3,9 ммоль/л) – найважливіше завдання в боротьбі інсультом, тому раціон повинен бути максимально насичений стравами, які зменшують його рівень. Це вівсяні пластівці, соєві продукти, мигдаль.

Овочі та фрукти – ефективні постачальники антиоксидантів, які перешкоджають обростанню стінок артерій жировими бляшками. Саме вони допомагають у поліпшенні кровотоку, якщо вживати їх у свіжому вигляді, домагаючись максимальної різноманітності. Обов’язково включення в меню абрикосів (кураги), бананів й чорносливу — це джерела калію. Корисні також шпинат і квасоля, знежирене молоко (2 склянки на добу). Ягоди також багаті вітамінами, тому намагайтесь включати їх до свого щоденного раціону. В сезон варто зробити запаси, щоб взимку використовувати їх свіжомороженими та сушеними (але не консервованими). Полюбіть вишню та малину. Вони містять саліцилову кислоту, яка запобігає надмірному згортанню крові й перешкоджає формуванню тромбів. Очищати організм ефективно допомагають гранати, ківі.

Для попередження появи холестеринових бляшок варто уникати рафінованих продуктів, жирного, смажених страв, рекомендується частіше вживати жирну морську рибу, оливкове і льняне масло. У цих продуктах містяться омега-3 і омега-6 поліненасичені жирні кислоти, які знижують рівень «поганого» холестерину в крові.

За показами лікар може прописати статини — спеціальні препарати, які знижують концентрацію холестерину в організмі.

Профілактика передбачає скорочення обсягу солі, який надходить до організму з їжею. У цьому плані найбільш небезпечні перероблені продукти, наприклад, кетчупи та соуси фабричного виготовлення. Рекомендується виключити з раціону також плавлений сир, тушонку, шинку, намагатися не солити страви в процесі приготування. Краще підсолювати вже на тарілці – так споживається значно менше солі. Для приготування їжі використовуйте варіння, запікання в духовці без жиру, тушкування. Такі страви значно корисніші від смажених на сковорідці.

У людей з надмірною вагою, через порушення обміну речовин підвищується ймовірність розвитку цукрового діабету і атеросклерозу, що істотно збільшує ймовірність розриву судин головного мозку.

Намагайтеся наблизитися до своєї ідеальної ваги, попередньо розрахувавши її. Потрібно розділити вагу (у кг) на зріст у метрах, зведених в квадрат, щоб отримати свій індекс маси тіла. В ідеалі значення мусить перебувати у проміжку 18,5–25 кг/кв. м.

Фізична активність не лише зменшує артеріальний тиск, але й звільняє організм від непотрібного холестерину. Фізичні вправи також приводять у норму стан серця та судин, зганяють надлишкову вагу. Ефективна профілактика інсульту – біг, ходьба на великі відстані, катання на велосипеді, плавання в басейні. Приділяючи цьому заняттю хоча б півгодини на день, людина віддаляється від небезпеки. Навіть, коли проблеми зі здоров’ям не дозволяють активно займатися спортом, необхідно включити у свій денний розклад прогулянки на свіжому повітрі.

Стрес – потужний фактор у розвитку практично всіх захворювань. Під час стресу в кров викидається велика кількість гормону адреналіну, що призводить до збільшення артеріального тиску. Збільшується навантаження і на судини головного мозку.

На жаль, повністю виключити стреси з нашого життя неможливо. У той же час слід прагнути до того, щоб мінімізувати рівень нервозності. Можливо, слід звернутися до психолога або психіатра, які допоможуть розібратися у психічних проблемах.

Подбайте про достатній сон та повноцінний відпочинок. Лікарі констатують, що пацієнти з інсультом часто надходять до них після виснажливих фізичних навантажень. Для літніх людей це особливо небезпечно. Важливо не допускати фізичної перевтоми, виділяти час для відпочинку і добре висипатися.

Дозуйте навантаження – як фізичні, так і розумові. Не забувайте консультуватися з лікарем, який допоможе порадою та призначить при потребі необхідне лікування.

 

Райневропатолог     Тимчук Г.Є.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь