ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції) – це група інфекційних захворювань, що викликаються вірусами, які передаються повітряно-крапельним шляхом та характеризуються підвищенням температури тіла, інтоксикацією та катаральним синдромом (запальний процес в слизових оболонках верхніх дихальних шляхів).

Різні нозологічні форми ГРВІ (грип, парагрип, аденовірусна, респіраторно-синцитіальна, риновірусна, реовірусна інфекції) відрізняються клінічними симптомами, але мають спільним те, що вони уражають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, та потребують однакових методів лікування та підходів до організації профілактичних заходів.

ГРВІ – найпоширеніші захворювання дітей та дорослих, особливо часто хворіють діти раннього віку, що відвідують дошкільні заклади. Імунітет до перенесених захворювань типоспецифічний (лише до того типу вірусу, який викликав хворобу, а типів існує, на жаль, багато), що зумовлює повторні випадки захворювань. Діти, які часто хворіють ГРВІ, складають групу ризику розвитку астматичного бронхіту, бронхіальної астми, хронічного пієлонефриту, поліартриту, хронічних захворювань носоглотки. Летальність від грипу та інших видів ГРВІ у дітей раннього віку займає перше місце в структурі інфекційної патології.
Профілактика грипу та ГРВІ буває специфічна та неспецифічна. До специфічної профілактики відноситься вакцинація. Вакцину можна придбати в аптеці за власний кошт і зробити відповідне щеплення у закладі охорони здоров’я. Вакцини будуть доступні в аптеках протягом місяця.

Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Найкращий час для проведення вакцинації напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.    

Жінки, які годують груддю, можуть бути вакциновані. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби (сюди належать діти до 5 років, вагітні, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, серцево-судинні захворювання і т.д.), існують також професійні групи ризику: медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу. 
Проте у вакцинації є і зворотний бік медалі: як і всі лікарські засоби вакцини мають побічні реакції, віруси мутують і змінюються, тому вакцинуватись потрібно перед кожним новим епідсезоном, медичні експерти роблять прогнози який саме штам вірусу циркулюватиме в поточному році, на основі цієї інформації і розробляються вакцини і звісно ж ніхто не може дати 100% прогноз, вакцина ефективна лише проти грипу і не дієва від інших видів ГРВІ.
До специфічної профілактики також можна віднести призначення препаратів інтерферону, однак вони не володіють доведеною ефективністю.

Неспецифічна профілактика ГРВІ включає в себе наступне:

• Ранню діагностику захворювання та ізоляцію хворих на період 7-10 днів, проте часто важко забезпечити ізоляцію хворого в домашніх умовах, особливо якщо це дитина, щодо використання масок, вони одягаються на хворого, щоб попередити розповсюдження вірусу в навколишнє середовище при чханні та кашлі і не захищають здорову людину від потрапляння вірусу в її організм. При чханні та кашлі найкраще користуватись одноразовими серветками і одразу їх викидати, адже на них містяться вірусні частинки у великій концентрації і вони можуть зберігати свою життєдіяльність протягом тривалого часу, якщо ж при кашлі чи чханні вам довелось прикривати рот чи ніс рукою – одразу слід мити руки з милом, адже ви можете передати вірус контактним шляхом – якщо потім, наприклад, потиснете комусь руку при зустрічі чи візьмете дитячу іграшку, а дитина потім її гризтиме.

• Зволоження повітря, провітрювання  та вологе прибирання приміщень. Віруси, що викликають ГРВІ досить нестійкі у навколишньому середовищі, проте довго зберігаються в домашньому пилі, на речах домашнього вжитку, тому зволоження повітря, провітрювання та вологе прибирання допоможуть механічно позбутися вірусів, тим самим зменшити їх концентрацію у повітрі, а менша концентрація – менше шансів захворіти!

• Зволоження слизових оболонок є необхідною умовою нормального функціонування місцевого імунітету дихальної системи. Слизові носа і глотки містять на собі секреторні імуноглобуліни (так звані IgS), а трахеї і бронхів — також і безліч війок, які, як конвеєр, транспортують чужорідні частинки назовні, очищаючи і захищаючи дихальну систему. Усім їм для збереження своєї функції потрібно достатня кількість вологи. Для зволоження слизової носа можна використовувати солеві розчини —п роте застосовувати їх слід відповідно до інструкції, адже надмірне використання таких засобів може призвести до змивання секреторних імуноглобулінів зі слизових оболонок.

• Прогулянки на свіжому повітрі будуть також дуже корисними, адже не тільки сприяють загальному зміцненню імунітету, а й тому, що на відкритому просторі концентрація вірусних частинок дуже низька, тому практично не можливо заразитись ГРВІ.

• Раціональне харчування відіграє важливу роль у неспецифічній профілактиці ГРВІ, тому, що з їжею ми отримуємо всі корисні речовини необхідні для нормального функціонування наших біологічних бар'єрів, які першими протидіють вірусам, які вже потрапили в організм. Не менш важливими є достатній сон та відпочинок, які теж забезпечують адекватне функціонування імунної системи.

• І останній, але теж важливий пункт – не забувайте як найчастіше мити руки з милом!
Ще кілька слів, щодо профілактики ГРВІ народними та гомеопатичними засобами. Слід пам'ятати, що безпосередньо на вірус ці засоби не чинять ніякого впливу, але за  умов правильного використання без зловживань, народні засоби можуть застосовуватися для неспецифічної профілактики та пом'якшення симптомів ГРВІ.

Сімейний лікар Валентина Кицун.