Фото без описуСимптоми вірусу грипу в дорослих людей і дітей

Більше 90% інфекційних захворювань – це гострі респіраторно-вірусні інфекції, зокрема грип. Серед основних симптомів вірусу грипу  – підвищена температура, слабкість, ломота в тілі, інтоксикація. Інфекція передається повітряно-крапельним і контактно-побутовим шляхом. «Вхідними воротами» є ніс і рот. Розмноження вірусу відбувається у слизовій верхніх дихальних шляхів, після чого він потрапляє у кров. У відповідь на проникнення вірусу організм починає активно виробляти імуноглобуліни. Про те, скільки днів тримається температура при грипі і наскільки ефективні антибіотики, мова піде далі.

Як можна заразитися

Джерелом інфекції є хворий з явно вираженими або стертими симптомами грипу. Найбільш небезпечною хвора людина є в перші 2-3 дні захворювання, коли вірус повітряно-крапельним шляхом потрапляє в зовнішнє середовище. При звичайному розвитку захворювання вже на 5-6 день пацієнт не являє загрози для оточення. При ускладненому – вірус в організмі можна виявити навіть по закінченню двох тижнів від початку хвороби. Нагадаємо, що інкубаційний період грипу в дорослого триває до п'яти діб, у дітей – менше 24 годин.

Улюблений час грипу – холодна пору року. Кожні 2-3 роки, згідно зі статистикою, можлива епідемія. Вакцинація під час епідемії грипу малоефективна. Робити щеплення лікарі рекомендують за місяць до розпалу інфекції, тобто з кінця жовтня до середини листопада. Середній термін формування імунітету - від 7 днів до двох тижнів. Вакцинація раніше жовтня недоречна.

Форми і симптоми вірусу грипу

Залежно від вираженості симптомів розрізняють такі форми захворювання: легка, середня, важка, гіпертоксична.

Легка характеризується незначною інтоксикацією, субфебрильною температурою і відсутністю катаральних явищ.

Для середньої властиві головний біль, ломота в суглобах, рясне потовиділення, м'язові болі, закладеність носа, почервоніння кон'юнктиви очей, пирхавка в горлі і температура до 38 градусів. Зауважте, що антибіотики при ознаках грипу не завжди ефективні.

Для важкої характерні висока температура і явно виражена інтоксикація. В окремих випадках може виникнути блювання, носові кровотечі, сплутаність свідомості. Не допустити такий стан допоможе пам'ятка з профілактики грипу, в якій чітко прописані можливі симптоми і дії при перших проявах інфекції.

Гіпертоксична – виражена інтоксикація, на фоні якої може розвинутися набряк голодного мозку, дихальна недостатність, серйозні порушення з боку нервової системи.

Клінічна картина грипу:

  • катаральні прояви (закладеність носа, чхання, пирхавка та біль у горлі, сухість слизових);
  • диспепсичні явища (нудота, блювання, пронос);
  • кашель, біль у грудях, задишка;
  • виражена інтоксикація (м'язові і суглобові болі, висока температура, головний біль, озноб, біль в очних яблуках);
  • носові кровотечі (характерні для важкої і гіпертоксичних форми).

Симптоматика та лікування грипу в дітей

Інкубаційний період характеризується відсутністю клінічних проявів і триває від 5 до 24 годин. В окремих випадках може з'явитися сонливість, підвищена стомлюваність і слабкість.

У період виражених проявів відбувається масове розмноження вірусу. Малюк апатичний та млявий, відмовляється від ігор. М'язова слабкість, ломота в суглобах, підвищення температури, сльозотеча, чхання – головні симптоми захворювання. Особливістю перебігу грипу в дітей є хвилеподібне підвищення температури. Тривалість цього періоду – 3-5 днів.

Період видужування.

Лікування грипу в дітей передбачає:

  • постільний режим;
  • повноцінне харчування і рясне пиття;
  • противірусні та жарознижуючі препарати;
  • симптоматична терапія;
  • вітаміни;
  • імуномодулятори.

Курс лікування прописується і коригується виключно педіатром. Самолікування неприпустиме! Про найбільш ефективні ліки від грипу, які застосовуються в дитячій практиці, вам розповість лікар під час прийому. Запис здійснюється на сайті та за номером телефону.

Профілактика

Специфічна профілактика – це введення в організм людини вакцини, що містить антигени вірусу. Імунітет після щеплення зберігається протягом року. Побічні ефекти після вакцинації у дорослих зустрічаються рідко і пов'язані найчастіше з неправильним виконанням маніпуляції. Ускладнення після щеплення від грипу в дитини: болючість місця ін'єкції, збільшення прилеглих лімфовузлів та почервоніння шкіри.

 

Єва Стаднік,

лікар-педіатр КНП «Старосинявський ЦПМСД»