Фото без описуПроблеми наркоманії хвилюють увесь світ. Вважається, що на Землі понад 1 млрд. людей вживає наркотики. 

Наркоманія — соціальна хвороба. Голод, різні національні біди і соціальні потрясіння також сприяють поширенню наркоманії. Що гірше у країні люди забезпечені матеріально - житлом, харчуванням, роботою, медичним обслуговуванням, то гірше вирішуються соціальні питання, виразніше незадоволення, нервозність, напруженість, депресивність, невпевненість у завтрашньому дні, перевтома, заклопотаність. 

Особливо це стосується молоді — часта невлаштованість життя, відсутність чіткої перспективи, неясність політичної платформи, відсутність цілеспрямованості ведуть до розгубленості  та можуть сприяти залученню до наркотиків. 

Не є винятком і Україна. За роки незалежності України показники захворюваності на розлади психіки та поведінки внаслідок вживання наркотичних речовин та їх розповсюдження зросли в 2,5-3 рази, у 25 разів збільшилась кількість неповнолітніх наркоманів. Згідно з офіційними даними в Україні зареєстровано майже 125 тис. споживачів наркотиків, серед яких 6 тис. неповнолітніх. 

При анонімному анкетуванні в багатьох українських школах, з’ясувалося, що кожний п’ятий учень хоча б раз попробував наркотики, а 15% учнів середніх класів хотіли б це зробити. 

Наркотичні засоби стали набагато доступнішими, тепер їх можна придбати майже вільно, як і спиртні напої чи тютюнові вироби, у місцях масового відпочинку молоді (на дискотеках, у нічних клубах, кафе) і, навіть, у школах та інших навчальних закладах.

Наркоманія – хвороба, що характеризується непереборним потягом до наркотиків. Систематичний вжиток наркотику, як правило, викликає потребу у збільшенні дози. При наркоманії уражуються внутрішні органи, виникають неврологічні і психічні розлади, розвивається соціальна деградація.

Якщо представити життя наркомана в цифрах, то виходить така картина: середня тривалість життя - 21 рік; 50% наркоманів гинуть через півроку після регулярного («система») прийому наркотиків; 13% доживають до 30 років і тільки 1% до 40; від 30 до 80% всіх самогубств здійснюються в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння.

Перша доза, перша реакція, перше відчуття ейфорії і свободи — ці почуття захоплюють і окриляють. Нерідко вони настільки яскраві, що будь-який спогад про них призводить до бажання «продовження банкету». Однак вживання наркотику, крім основних ефектів ейфорії, зміненої свідомості і «букета» інших «задоволень», викликає порушення роботи органів і систем. 

Перехід на систематичне вживання змушує організм пристосовуватися до постійного отруєння. В результаті такої перебудови роботи органів і систем настає зниження чутливості до наркотику і зменшення його основної дії. І одного разу наркоман розуміє, що звичайний прийом наркотику вже не приносить колишніх відчуттів, а для отримання кайфу потрібно підвищувати дозу. 

Наркотик підпорядковує наркомана, паралізує волю і не дає «спрацьовувати» іншим життєвим мотивам, стає необхідністю для існування, контакту з іншими людьми. 

Бажання наркотизації настільки потужне, що здатне повністю придушити почуття голоду і спраги, потреби сну, найважливіших життєвих потреб. 

Фізична залежність призводить до стану, при якому ні про яку ейфорію, або наркотичне сп'яніння вже мова не йде. Наркотик стає просто засобом можливості якось жити. 

Досягти ейфорії можна тільки постійно нарощуючи дозу, але організм має межі своїх можливостей, тому наркомани, що йдуть цим шляхом швидко гинуть від передозування. 

Абстинентний синдром (синдром «відміни», «ломка») — найпотужніший фактор, який провокує прийом наркотику. Тривале позбавлення наркомана звичної дози викликає розлад роботи всіх органів.

Особливо страждає психіка. Сильний біль у тілі, ломота, відсутність апетиту, збої в роботі серця і диханні, ілюзії і галюцинації страхітливого характеру, страх смерті. Причому біль в «ломці» дуже інтенсивний, постійний, нестерпний та може супроводжуватися судомами, блювотою, запамороченням. Такі переживання вкрай важкі для хворого і після виходу з цього стану вони описуються як «пекельні муки».

Наркозалежність – вкрай важка хвороба, яка викликає ураження всіх органів. Наркоманія та її наслідки дуже сумні, бо підірване здоров’я, життя, яке скотилося під укіс, смерть у молодому віці – часті явища для для таких людей.

Якщо наркотики приймаються ін’єкційно, через спільний шприц можна заразитися гепатитом В і С, наслідком якого стає цироз або рак печінки, відмовляють нирки.

Зараження ВІЛ з наступним розвитком СНІДу серед наркозалежних надзвичайно поширене. СНІД вбиває імунну систему, і тоді навіть простий нежить може стати причиною смерті.

Наслідки наркоманії – це ще і важка пневмонія, сифіліс, правець, гнійні інфекції. Наркотики негативно впливають на серцевий м’яз — змінюється тиск, пульс, є ймовірність розвитку бактеріального ендокардиту, що призводить до серцевої недостатності і смерті.

На місці уколів можуть виникати абсцеси, флегмони, флебіти вен, ознаками яких є висока температура, біль при ходьбі або рухах руками, приєднання вторинної інфекції, кульгавість.

Страждає також травна система. Пригнічується вироблення шлункового соку, з’являється нудота з блюванням, проноси. Наркоман відмовляється від їжі, настає виснаження організму. Може виникнути виразка шлунка (частіше проривна), токсичне запалення кишечника. 

Пригнічується сечостатева система. Гормони не виробляються, порушується менструальний цикл у жінок, порушено вироблення сімені у чоловіків. Репродуктивні функції дестабілізуються. Якщо жінки вживають наркотики під час вагітності, можливі викидні, народження дітей з вадами розвитку, мертвонародження і т.д.

„Щепленням” проти наркотиків може бути тільки бар’єр їхньої несприйнятливості, що виховується з дитинства. Як вважають фахівці, якщо профілактична робота ведеться на належному рівні, гостроту проблеми наркоманії можна знизити на 40 %. Тому профілактична стратегія повинна стати основним напрямком боротьби із цим соціальним лихом, зокрема, валеологічне виховання підлітків та молоді в закладах освіти, використання ЗМІ в інтересах пропаганди здорового способу життя, застосування засобів інформаційного впливу, адаптованих до молодіжної аудиторії, під час проведення заходів в закладах культури і дозвілля, тощо.

Лікар нарколог 
КНП «Старосинявська БЛ» Абурумман В.О.