Фото без описуСтаросинявська ДПІ Головного управління ДПС у Хмельницькій області повідомляє, що в Україні з 1 січня розпочалася кампанія з декларування доходів, одержаних протягом 2023 року. Так, громадяни та фізичні особи-підприємці мають до 1 травня подати декларацію про майновий стан і доходи. До 1 серпня включно треба сплатити податкові зобов’язання.

Її подають:
звичайні громадяни, які не мають статусу підприємця, але отримали у звітному році певні види доходів, що підлягають обов’язковому декларуванню (перелік таких доходів – див. далі);
фізособи-підприємці (ФОП) загальної системи оподаткування (п. 177.5 ст.177 Податкового Кодексу України, далі - ПКУ);
фізособи, які здійснюють незалежну професійну діяльність (п. 178.4  ст.178 ПКУ);
фізособи-резиденти, які виїздять за кордон на постійне місце проживання (п. 179.3 ст. 179 ПКУ);
фізособи, які бажають отримати податкову знижку (п. 166.3 ст. 166 ПКУ);
фізособи-іноземці, які стали у звітному періоді резидентами України (пп. 170.10.4 ст.170 ПКУ).
У Податковому кодексі України прописано, які саме доходи треба обов’язково декларувати: 
-    доходи, з яких під час нарахування податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) не утримувався;
-     доходи від особи, яка не є податковим агентом* (зокрема, від здачі в оренду майна, продажу майна, продажу власної сільгосппродукції фізичним особам, тощо);
-    спадок чи подарунок від людини, яка не є найближчим родичем;
-    доходи від продажу інвестиційних активів;
-    іноземні доходи;
- додаткове благо, зокрема, пробачений (анульований) борг чи кредит, якщо його сума не перевищує 25% мінімальної річної зарплати на початок звітного року (зараз це 20 100 грн).

Разом з тим Кодексом передбачені випадки, за яких платник податку звільнений від подання податкової декларації при отриманні доходів: 
- від податкових агентів, які згідно з розділу IV Кодексу не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу; 
- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV Кодексу; 
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього розділу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Кодексу;                                                                                                                            - у вигляді об’єктів спадщини, які згідно з розділу IV Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Кодексу. 

Декларацію про майновий стан і доходи можна подати в електронному вигляді через Електронний кабінет (cabinet.tax.gov.ua) у розділі «ЕК для громадян» – «Податкова декларація про майновий стан і доходи». Скористатись зазначеним сервісом зможуть особи, які ідентифіковані за особистим ключем, виданим кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг.

Звертаємо увагу, що з 01.01.2024 введено в дію нову форму податкової декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.08.2023 № 467 «Про затвердження змін до до форми податкової  декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.10.2023 за №1817/40873.

Консультаційну допомогу з питань заповнення і подання декларацій нададуть працівники Старосинявської ДПІ у Центрі обслуговування платників.

Фото без опису

Галина ГУК, начальник Старосинявської ДПІ
ГУ ДПС у Хмельницькій області