На таку тему у залі Будинку культури  відбулася історико -краєзнавча конференція, присвячена величним датам: 14 жовтня  старосинявці традиційно  відзначають День селища Стара Синява, цього року 478-а  річниця від дня заснування нашого містечка та надання йому Магдебурського права; християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці та День захисників і захисниць України, також це День українського козацтва  і День створення Української Повстанської Армії.

У залі Будинку культури проведено історико-краєзнавчі сходини (у форматі круглого столу) «Славетна Старосинявщина: погляд крізь віки». Організатори заходу Хмельницька обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Старосинявська селищна рада, відділ культури, національностей, релігії та туризму Старосинявської селищної ради, відділ освіти, молоді, спорту, культури виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, Старосинявська територіальна організація Національної спілки краєзнавців України.

З метою вшанування пам’яті всіх борців за незалежність та цілісність нашої держави, захисників і захисниць України, в тому числі уродженців Старосинявщини, які загинули в російсько-українській війні: Олександра Романенка, Вадима Шалатовського, Олексія Гереги, Романа Сологуба, Олександра Казмірова, Василя Чорноморця, Андрія Дзюби, Сергія Шевчука ведуча заходу бібліотекар відділу обслуговування 5-9 класів бібліотеки для дітей Олена Поліщук запросила учасників зібрання покласти квіти до меморіальних дошок, пам’ятних знаків, а також до братської могили в селищі та  вшанувати хвилиною мовчання.

Старосинявський селищний голова Віталій Здебський звернувся до гостей з вітальним словом, провів  ґрунтовний аналіз сходинок розвитку Старосинявської громади  від часу її заснування до сьогодні та вручив сертифікати учасника історико-краєзнавчих сходин «Славетна Старосинявщина: погляд крізь віки».

У роботі історико-краєзнавчих сходин взяли участь відомі науковці та краєзнавці Хмельниччини:

• Ратушняк Наталія Михайлівна, старший викладач кафедри теорії та методик суспільно-гуманітарних дисциплін Хмельницького ОІППО, пошукач наукового ступеню з історії (тема доповіді «Історія Старосинявщини крізь призму інтегрованих курсів НУШ»);
  • Вашеняк Ірина Богданівна, проректор з науково-педагогічної роботи та моніторингу якості освіти Хмельницького ОІППО, кандидат історичних наук, доцент (тема доповіді «Визначні освітяни Старосинявського краю на сторінках «Енциклопедії освіти Хмельниччини»);
  • Галатир Віталій Вікторович, головний науковий співробітник державного архіву Хмельницької області, кандидат історичних наук (тема доповіді «Старосинявщина у фондах Державного архіву Хмельницької області»);
  • Дячок Валерій Васильович, доцент кафедри туризму, кандидат історичних наук, доцент (тема доповіді «Устим Карманюк (Кармалюк) та соціальне розбійництво на Старосинявщині в 1820-1830-х рр.: вигадки та факти»);
  • Адамський Віктор Романович, доцент кафедри суспільних дисциплін, кандидат історичних наук, доцент (тема доповіді «Старосинявщина в добу Української революції 1917-1921 рр.: вступ до проблеми»);
  • Байдич Володимир Григорович, заступник директора державного історико-культурного заповідника «Межибіж», кандидат історичних наук (тема доповіді «Старосинявщина в роки Голодомору 1932-1933 рр. Репресії 1937-1938 рр.»);
  • Погорілець Олег Григорович, директор державного історико-культурного заповідника «Межибіж» (тема доповіді «Битва під Пилявцями: до питання пошуку місця»);
  • Єсюнін Сергій Миколайович, кандидата історичних наук, член Національної спілки краєзнавців України, Почесний краєзнавець України (тема доповіді «Стара Синява за матеріалами статистично-довідкових видань кінця ХІХ – поч. ХХ ст.»);
  • Кундельський Валерій Васильович, кандидата історичних наук, вчитель історії Хмельницького технологічного багатопрофільного ліцею ім. Артема Мазура (тема доповіді «Пилявецька битва 1648 року: дискусійні питання історіографії»);
  • Русий Ігор Петрович, член Національної спілки краєзнавців України, Почесний краєзнавець Хмельниччини, вчитель історії Пасічнянського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів, технологічний ліцей» (тема доповіді «Славетна Старосинявщина: погляд крізь віки»);
  • Поліщук Антоніна Станіславівна, членкиня Національної спілки краєзнавців України, голова Старосинявської територіальної організації Національної спілки краєзнавців України, вчитель історії Адампільської ЗОШ  І-ІІІ ступенів (тема доповіді «Краєзнавство Старосинявщини: історичний поступ»);
  • Сердунич Любов Андріївна, членкиня Національної спілки краєзнавців України, Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України, голова Старосинявської районної організації Всеукраїнського Товариства «Просвіта» ім. Т.Г. Шевченка (тема доповіді «Стара Синява за метричною книгою кінця ХІХ – поч. ХХ ст.).

У заході також взяли участь освітяни, працівники культури, представники ЗМІ, працівники установ і організацій громади.

Директор Будинку культури Анатолій Лотишко привітав присутніх піснею «Старосинявщина» на слова Любови Сердунич.

Вчитель історії Пасічнянського НВК, член Національної спілки краєзнавців України, модератор заходу Ігор Русий детально ознайомив з історією Старої Синяви від найдавніших часів до сьогодення. Кожен учасник заходу своїми змістовними розповідями відкрив нові історичні факти з історії нашого рідного краю.

Підсумки засідання історико-краєзнавчих сходин «Славетна Старосинявщина: погляд крізь віки» підвів перший заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Олександр Попик.

Працівники центральної бібліотеки презентували книжкову викладку «Квітни, мій краю, подільська земля».

«Так буває: об’їздим півсвіту, десь блукаємо стільки часу

Перед тим, як щасливо відкрити батьківщини малої красу.

Тут нас ждуть не розбещені славою і шепочуть привітні слова

Дім, що зветься Старою Синявою, найчарівніша річка Іква…»

За матеріалами історико-краєзнавчої конференції.