Грип
Грип – особливо агресивна респіраторно-вірусна інфекція, інкубаційний період якої триває від кількох годин до двох діб. Як правило, грип починається з короткочасного ознобу з наступним різким підвищенням температури до 38-39° С, потім з′являється загальна слабкість, ломота у всьому тілі, сильний головний біль, біль при рухах очима.
При важкому перебігу хвороби можливі носові та інші кровотечі, нудота, блювання, запаморочення, іноді втрата свідомості, марення, а у дітей навіть судоми, порушення дихання та інші. Лише через день-два приєднуються відчуття дряпання в горлі, закладення носа, потім – нежить, біль у горлі, за грудьми, кашель, утруднене дихання.
При проявах грипу не ставтеся легковажно до лікування. За це можна поплатитися не тільки здоров′ям... Адже ні одна з респіраторних інфекцій не викликає такого вираженого токсикозу, так не гальмує захисні сили організму і не викликає такої кількості ускладнень.
При появі найменших проявів грипу негайно вкладайтеся у ліжко, пийте чай з медом та лимоном і викликайте лікаря.
Як не ”підхопити” грип:
-
Загартовуйте організм. Загартована людина стійка до інфекційних захворювань, до коливань температури повітря, вологості, атмосферного тиску.
-
Зробіть щеплення проти грипу. Взагалі-то щеплення потрібно робити в кінці осені. Воно буде ефективне, якщо його зробити за два тижні, максимум – за місяць до початку епідемії, коли її офіційно ще не оголосили, але про хворобу вже говорять. Якщо ж із щепленням ви запізнились, краще тоді не робити її взагалі. І врахуйте – щеплення можна робити далеко не всім: воно може погіршити самопочуття алергіків, людей з виснаженою нервовою системою та слабким імунітетом. Перед щепленням необхідно перевірити наявність алергії на антибіотики та яєчний білок. Тим, хто не зробив щеплення вчасно рекомендується перестрахуватися прийомом ліків, які зміцнюють імунітет ( ремантадин (для дітей – альгірем), арбідол, амізон).
-
Максимально скоротіть перебування в місцях скупчення людей – великі магазини, театри, громадський транспорт.
-
Перед виходом на вулицю в кожну ніздрю ненадовго покладіть шматочок господарського мила. Подразнюючись, слизова оболонка буде посилено виробляти інтерферон – природні ліки проти грипу. Замість мила ( що, погодимось, не „найніжніший” засіб, ) можна застосувати оксолінову мазь, тоді вірусу буде складно „зачепитися”. Якщо ж „зачепиться” – розпочнеться запалення, захисний слизовий покрив зруйнується, і у вірусу з′явиться можливість легко потрапити в кров. Це небезпечна стадія. Вірус, незважаючи на те, що він живий організм, сам пересуватися не може, а з током крові „подорожує” прекрасно і може вибрати за кінцеву зупинку легені, серце, мозок або нирки. Ідеальний захист – носити марлеву пов′язку.
-
Не переохолоджуйтесь, інакше в організмі перестане вироблятися інтерферон – природні ліки проти грипу. Якщо ми навчимося тепло одягатися і не будемо переохолоджуватися, ймовірність захворіти знизиться в декілька разів.
-
Коли хтось із родини захворіє, щоб інфекція не перекинулася на інших, важливо дотримуватись таких правил: хворого поселяють хоч би за занавіску, виділяють окремий посуд і рушники, двічі на день проводять вологе прибирання квартири з дезінфікуючими засобами (хлорне вапно, хлорамін або інші). Хворому бажано перших три-чотири дні носити марлеву пов′язку, яку періодично прати і прасувати.
Помилки, які ми робимо.
Перша: лікуємося під керівництвом реклами. Ліки, рекомендовані телебаченням, не погані, але проти грипу непридатні. Це симптоматичні препарати одноразового прийому, хоч і дуже дієві. Їх розробляли для бізнесменів, яким іноді не можна пропустити важливі переговори. Встав із постелі, проковтнув таблетку – і півдня тримаєшся.
Друга: лікуємося за порадою фармацевта. По-перше, він не лікар. По-друге, є шанс стати жертвою прихованої реклами, якою іноді займаються працівники аптек.
Третя: б′ємо по грипу антибіотиками. Розповсюджена помилка навіть серед лікарів. Такий хід тільки збільшує кількість ускладнень, адже антибіотик не діє на вірус. Але якщо пройшло п′ять – шість днів, а температура не знижується або підвищується, можливо, до вірусу приєдналась інфекція. Для того, щоб не трапилось запалення легень, пієлонефриту, гаймориту або інших непотрібних наслідків – без антибіотиків не обійтись. Самі антибіотики не застосовуйте, все рівно промахнетесь. Що застосовувати – скаже лише лікар.
Четверта і найнебезпечніша з усіх: намагаємось перехворіти грип на ногах.
Після одужання:
-
Вживайте вітамін С – він добре захищає від постгрипозної інтоксикації. Не забувайте також про настій шипшини або глоду, моркву, цибулю, часник.
-
Дітей бережіть найбільше: їх грип уражує набагато частіше, ніж дорослих.
-
Після одужання не розпочинайте одразу активне життя. Необхідно мінімум два тижні уникати будь-яких фізичних та психічних навантажень.
-
Не забувайте, що існує можливість захворіти знову. Пам′ятайте про профілактику!
Райінфекціоніст Грінкевич О.І.