24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу – паличка Коха. Туберкульоз передається переважно повітряно крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз, у більшості випадків, поражає легені, але захворювання може пошкодити будь – який орган, наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, статеві органи та ін. Туберкульозом можна заразитися при вдиханні повітря, в якому є мікобактерії туберкульозу. Цей мікроорганізм є унікальний, він стійкий до умов навколішнього середовища. Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь- яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила починає розмножуватися в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються: кашель, що триває понад 2-3 тижні, рясне потовиділення вночі, слабкість, безпричинна втрата ваги, підвищення температури тіла до 370С і більше. В деяких випадках може бути кровохаркання, біль в грудній клітці, задуха. За наявності хоча б декількох з перерахованих вище симптомів ви маєте звернутися до лікаря для обстеження на туберкульоз.
ЯК ДІАГНОСТУЮТЬ ТУБЕРКУЛЬОЗ.
Для діагностування туберкульозу проводять рентгенографію органів грудної клітки та аналіз харкотиння на наявність у ньому мікобактерій туберкульозу. Аналіз харкотиння – це надзвичайно важливе дослідження, оскільки дозволяє не тільки підтвердити діагноз туберкульозу, а й визначити чутливість мікобактерій туберкульозу до ліків. На сьогодні ця проблема є дуже актуальною в Україні, оскільки зустрічаються випадки первинного захворювання на туберкульоз, при якому збудник захворювання стійкий (резістентний) до препаратів першого ряду, які застосовують для лікування звичайного туберкульозу. Це означає, що такі ліки на нього не діють. Без індивідуального тесту чутливості мікобактерії туберкульозу до ліків не можна бути впевненим у правильності та ефективності призначеного лікування.
Правильно поставлений діагноз – це запорука успішного одуження і попередження помилок в лікуванні. Туберкульоз виліковний!!! Оскільки туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів.
Вчасне обстеження та вчасно розпочате лікування може врятувати життя, адже туберкульоз – виліковний. Не займайтесь самолікуванням та лікуванням нетрадиційними методами медицини, оскільки це тільки затягує час та погіршує прогнози захворювання.
Лікар – фтизіатр
КНП «Старосинявська БЛ» Сосніцька М.М.