Як перевірити чи є заборона на виїзд за кордон
Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, умови перетинання державного кордону регулюються Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, якою затверджено «Правила перетинання державного кордону громадянами України» .
Відповідно до статті 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли:
- він обізнаний з відомостями, які становлять державну таємницю;
- стосовно нього у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством, застосовано запобіжний захід, за умовами якого йому заборонено виїжджати за кордон, - до закінчення кримінального провадження або скасування відповідних обмежень;
- він засуджений за вчинення кримінального правопорушення - до відбуття покарання або звільнення від покарання;
- він ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, - до виконання зобов’язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів;
- він перебуває під адміністративним наглядом Національної поліції - до припинення нагляду;
- він є керівником юридичної, що не виконує встановленого Податковим кодексом України податкового обов’язку щодо сплати грошових зобов’язань, що призвело до виникнення у такої юридичної особи податкового боргу в сумі, що перевищує 1 мільйон гривень, та якщо такий податковий борг не сплачено протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, - до погашення суми такого податкового боргу, у зв’язку з яким таке обмеження встановлюється.
- У разі накладення на громадянина адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого частиною сьомою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей), йому тимчасово обмежується право на виїзд з України з дитиною строком на один рік з дня накладення адміністративного стягнення, крім випадку, коли є нотаріально посвідчена згода на виїзд дитини другого з батьків.
Починаючи з 24 лютого 2022 року почали діяти певні заборони щодо виїзду за кордон чоловіків віком від 18 до 60 років. Водночас законодавством визначено категорії осіб, які можуть перетинати кордон навіть під час дії воєнного стану, зокрема, особи з інвалідністю, особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують їх для виїзду за межі України, батьки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років, а також інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Під час дії на території України воєнного стану дозволено пропуск через державний кордон громадян України чоловічої статі віком від 18 до 22 років , які за денною формою здобуття освіти здобувають ступінь вищої освіти бакалавра, є учасниками програм освітньої академічної мобільності і прямують на навчання в іноземні заклади освіти.
Для перетинання державного кордону вони мають надати:
- довідку від закладу вищої освіти України щодо направлення учасника програми освітньої академічної мобільності для навчання в іноземному закладі освіти;
- копія договору академічної мобільності, засвідчена закладом освіти України в установленому порядку;
- е-квиток студента (учня), перевірений засобами Порталу Дія за допомогою електронних пристроїв шляхом зчитування або введення унікального електронного ідентифікатора;
- військово-облікові документи з відповідними відмітками районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Про заборону або обмеження щодо виїзду за межі України можна дізнатися кількома способами. Один із них - подати письмовий запит до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, надіславши листа на поштову адресу центру: вул. Володимирська,26, м. Київ, 01601.
Також можна перевірити самостійно онлайн:
Реєстр боржників - https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors
Реєстр судових рішень - https://reyestr.court.gov.ua/
Реєстр виконавчих проваджень - https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors
Реєстр заборгованості по податках - https://tax.gov.ua/
Сервіс перевірки адміністративних правопорушень - https://bdr.mvs.gov.ua/• Реєстр по штрафам за порушення ПДР.
Також існують спеціальні застосунки для перевірки щодо виїзду за кордон, наприклад, Опендатабот:
- встановіть Опендатабот за посиланням - https://opendatabot.ua/open/border;
- відправте боту свій податковий номер (ІПН). Якщо ви в реєстрі боржників за несплату аліментів — виїзд заборонений;
- надішліть боту своє прізвище, ім’я, по батькові — якщо ви у розшуку або є судова справа щодо виїзду, то виїзд заборонений.
Щодо несплачених штрафів, податків та відкритих виконавчих проваджень щодо Вас можна отримати інформацію у додатку Дія. Для цього необхідно завантажити додаток, авторизуватися, перейти у розділ послуги та обрати необхідний пункт щоб перевірити інформацію.
Оксана Валеріївна Куцоконь, головний юрист сектору Летичівського бюро правничої допомоги.
ЦЕНТР НАДАННЯ АМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ
СТАРОСИНЯВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
Юридична адреса: 31400, Україна, Хмельницька область,
смт.Стара Синява, вул.Грушевського, буд.61
тел. 0 3850 20770
e-mail: tsnap.gromada.goodfuture@ukr.net