Що треба знати про правець
В Україні реєструється все більше випадків захворювання на правець серед дітей. Їх можна було б уникнути завдяки імунізації.
Правець - інфекційне захворювання, яке спричиняється правцевою паличкою. Збудник проникає в організм людини через уражену шкіру (подряпини, потертості, уколи колючками, цвяхами, укуси тварин, опіки, обмороження тощо). Правцева паличка нестійка в зовнішньому середовищі, але вона здатна перетворюватися в стійку форму (спору) і роками зберігатися в грунті, пилу, гної. У кишечнику тварин збудник правця перебуває майже постійно і потрапляє з виділеннями в грунт, на траву, кущі, різні предмети.
Потрапивши на уражену шкіру, правцева паличка виділяє токсин (отруту), який ушкоджує весь організм, особливо впливає на центральну нервову систему. Захворювання, як правило, починається через 5-14 днів. Іноді ознаки його з'являються через 1-2 дні.
Спочатку людина нездужає, відчуває біль у потилиці, попереку. Поступово біль посилюється. Хворий не може відкрити рота, ледве ковтає навіть рідку їжу. Внаслідок напруження жувальних м'язів на обличчі хворого постійно спостерігається страждальна посмішка. Людина перебуває в певній позі - тіло напружене, голова відкинута, ноги витягнуті. Спочатку настають судомні скорочення окремих м'язів, а потім - корчі всього тіла. Під час приступу може настати смерть. Умирає більше половини хворих.
Щоб запобігти захворюванню на правець, роблять профілактичні щеплення як дітям, починаючи з 2 - місячного віку, так і дорослим .Правильно і своєчасно проведенні щеплення створюють в організмі людини стан несприйнятливості до отрути, яку виділяє правцева паличка.
Дітям роблять щеплення одночасно проти дифтерії, коклюшу і правця. Кожна мати повинна знати строки проведення щеплень дитині і своєчасно звертатися в дитячу консультацію, на фельдшерський пункт чи в амбулаторію. А дорослі самі мають турбуватися про себе і розуміти, що тільки щеплення запобігає захворюванню на правець.
Влітку на городі, у полі, в лісі, кожен може порізати, вколоти, подряпати руку чи ногу. І коли раніше було зроблене щеплення проти правця, то можна бути спокійним. Якщо ж ні - слід негайно звернутися в медичну установу. Лікар обробить рану і призначить проведення щеплення з профілактичною метою. Це дасть змогу запобігти захворюванню на правець.
ГРОМАДЯНИ! ПАМ'ЯТАЙТЕ, ЩО ЗАХВОРЮВАННЮ
ЛЕГШЕ ЗАПОБІГТИ, НІЖ ЙОГО ВИЛІКУВАТИ!