Фото без описуВід аварії 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС пройшло 34 роки. 26 квітня 1986 року на ЧАЕС сталися два вибухи і пожежа з незбагненними наслідками для всього світу. Внаслідок цього утворилася величезна радіоактивна хмара, яка поширилася далеко за межі України, Білорусі та Росії, а й території багатьох європейських країн - Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим - сьомого рівня небезпеки.

У ліквідації аварії взяли участь сотні тисяч людей, але точну кількість постраждалих від трагедії не знають дотепер…

Щоб вшанувати подвиг героїв 100-кілометрової зони, селищний голова Віталій Здебський із працівниками апарату селищної ради поклали квіти до пам’ятника жертвам Чорнобильської катастрофи та хвилиною мовчання вшанували всіх, хто віддав життя, за світле небо на Україні, покладання відбулося з урахуванням обмежень, введених на проведення масових зібрань, задля недопущення поширенню вірусу COVID-19.

Факти подій: Витік радіації в результаті вибуху на четвертому енергоблоці ЧАЕС прирівнюють до вибуху 500 атомних бомб, скинутих в 1945 році на Хіросіму.

Відселяти людей із зони зараження почали тільки через добу після аварії. Вони покидали свої будинки з мінімальною кількістю речей і документів. Їм обіцяли - це ненадовго, виявилося - назавжди. В цілому з зони навколо станції виїхало майже чверть мільйона чоловік. Навколо зруйнованої ЧАЕС - утворилася мертва зона. У перші дні після аварії було евакуйовано населення 10-кілометрової зони, в подальшому зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Всього в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, в яких на кінець вісімдесятих років минулого століття проживало понад 2,6 млн осіб. В результаті цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн. га земель.

Для запобігання поширенню радіації в Наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом».

Історична дата чорною стрічкою записана в історії. Не оминула Чорнобильська трагедія і старосинявців - чоловіки молодими пішли ліквідовувати наслідки безжального атому, при цьому ризикуючи власним життям і здоров’ям. На сьогодні 65 чорнобильців, учасників ліквідації атомного лиха, і досі хвилюють спогади тих днів.

В пам'ять героїв-ліквідаторів усієї України, які віддали життя за чисте і мирне небо, в центрі Старої Синяви встановлено пам’ятник. Історія встановлення першого гранітного пам’ятного знаку загиблим ліквідаторам на Чорнобильській атомній електростанції у Старій Синяві бере свій початок із квітня 2008 року. До 2019 р. змінювали благоустрій пам’ятного місця, щось удосконалювали, у 2016р. встановлювали дерев’яну плиту з написами. У 2019 році завдяки тісній співпраці селищного голови та благодійної організації «Благодійний фонд разом з КЕРНЕЛ» в центрі селища встановлено нову стелу пам’яті загиблим чорнобильцям в умовах договорів соціального партнерства. БФ «Разом з КЕРНЕЛ» виділили 46,5 тис. грн. на пам’ятну стелу та 16,5 тис. грн. для придбання будівельних матеріалів для проведення благоустрою біля пам’ятника Чорнобильців. Кожного року сюди приходять старосинявці, щоби вшанувати пам'ять ліквідаторів та покласти квіти до підніжжя пам’ятника зі сльозами на очах та щирим бажанням, щоби ця трагедія більше ніколи не повторилася.

На сьогодні, у 2020 році, у день пам’яті про найбільшу техногенну катастрофу, у Чорнобильскій зоні горять ліси та тліють залишки деревини. Пожежі тривають з 4 квітня. До ліквідації пожеж залучають літаки та вертольоти. Здається, в мирний час, але спокою немає в цій зоні… Можливо, кожному варто замислитись над сутністю життя на Землі і роллю людини в оточуючому Світі…

Прес-служба ОТГ.