ЯК ЗАПОБІГТИ ЗАБРУДНЕННЮ? ЯКІ ШТРАФИ ПЛАТИТИМУТЬ ПРАВОПОРУШНИКИ?
У нашому селищі кожна родина періодично стикається з питанням вивезення (утилізації) сміття, а тому потребує послуги з вивезення твердих побутових відходів. Проте, чи усі відповідно до чинного законодавства уклали договір на вивезення ТПВ?
За інформацією начальника комунального підприємства «Старосинявський комунгосп» І.Федорчука, лише близько 1% родин мешканців населених пунктів Старосинявської ОТГ виконали вимогу законодавства та уклали договір на вивезення твердих побутових відходів. Крім того, є громадяни, які категорично відмовляються від укладання договору на вивіз сміття, мотивуючи тим, що у них воно відсутнє. В той час, ми постійно спостерігаємо картину «процвітання» стихійних сміттєзвалищ у лісосмугах, ярах, лісах.
Отже, чи порушують закон, та який, громадяни, що так ухиляються від укладання договору на вивіз твердих побутових відходів?
Відповідно до ч. 2. ст. 35-1 Закону України «Про відходи» власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. До джерел утворення побутових відходів стаття 1 цього ж Закону відносить об’єкти, на яких утворюються побутові відходи (житлові будинки, підприємства, установи, організації та земельні ділянки).
Згідно з ч.1 ст.25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачі зобов’язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. В нашій громаді виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів є КП «Старосинявський комунгосп». Дане підприємство уповноважене укладати з юридичними та фізичними особами на території Старосинявської селищної ради договори на вивезення твердих побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Також у населених пунктах об’єднаної територіальної громади діють Правила з благоустрою, відповідно до яких громадяни зобов’язані укладати договори на вивіз твердих побутових відходів. Отже, до порушень цих Правил відноситься відсутність у громадян, які мають у власності або користуванні приміщення (будівлі, споруди), договору на вивіз побутових відходів зі спеціалізованими організаціями.
При виявленні фактів порушення Правил благоустрою уповноважені на те органи мають право складати протоколи, в яких фіксуватимуться дані порушення і на підставі яких буде відкриватись адміністративне провадження.
Згідно зі ст. 152 Кодексу України «Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою, правил благоустрою населених пунктів» порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 до 1360 грн.) і на посадових осіб, громадян - суб’єктів підприємницької діяльності - від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн.).
Тобто, законні підстави для притягнення до відповідальності за не заключення договору на вивіз сміття є. Відсутність договору на вивезення побутових відходів у фізичної особи, юридичної особи, підприємця є порушенням Законів «Про відходи», «Про житлово-комунальні послуги», «Про благоустрій населених пунктів» та Правил благоустрою території населених пунктів селищної ради тягне за собою адміністративну відповідальність.
Тому Старосинявська селищна рада та комунальне підприємство попереджає жителів громади щодо необхідності у найближчий час укласти договір із комунальним підприємством на вивіз сміття. У разі ухилення від заключення договору, до порушників будуть застосовуватись грошові стягнення, передбачені Законодавством України.
Відділ комунального майна, житлово-комунального господарства
та інфраструктури Старосинявської селищної ради