Фото без описуЖіночий організм – складно влаштована саморегульована система, яка здатна на чудеса – виношувати і народжувати дітей. Період, коли жінка може відтворювати потомство – найбільш здоровий і в фізіологічному і в емоційному плані. Однак фізіологічна менопауза – час, коли згасає функція відтворення – часто приносить неприємності в плані загального відчуття свого стану. Настає менопауза у жінок приблизно після сорока п’яти років, хоча в деяких випадках вона може як затримуватися, так і приходити раніше.

 

Клімактерій(так по-іншому називають менопаузу)-фізіологічний перехідний період у житті жінки, впродовж якого на фоні вікових змін в організмі домінують процеси згасання в репродуктивній системі, що характеризуються зниженням функції, направленої на відтворення собі подібних, менструальної функції внаслідок генетично запрограмованого згасання і припинення функціонування яєчників через виснаження їх фолікулярного апарату. Фізіологічна менопауза настає, коли кількість фолікулів в яєчнику досягає певної критичної величини (від 100 до 1000) і припиняється процес їх дозрівання.

Що відомо про клімакс

У гінекології виділяють кілька видів цього фізіологічного процесу:

  • природний – клімакс, який настав вчасно і без будь-яких втручань ззовні на процеси старіння і згасання репродуктивної функції організму;

  • хірургічний клімакс після видалення матки – це нормальне явище після такого втручання, потрібна постійна підтримка організму лікарськими препаратами;

  • передчасний клімакс;

  • такий, що стався на тлі недостатності яєчників.

У якому віці в жінок настає менопауза? Лікарі визначають період 40-55 років, але найчастіше цей процес діагностується у віці 50 років.

Симптоми клімаксу в жінок

Можна говорити про настання менопаузи у жінки, якщо присутні такі симптоми:

  • різка мінливість настрою – цим яскраво характеризується ранній клімакс в 40 років;

  • раптово виникає відчуття жару, «припливи»;

  • незначне підвищення температури тіла без видимих причин;

  • занадто швидкий набір маси тіла, ожиріння при звичному раціоні харчування;

  • зайва дратівливість і нервозність;

  • свербіж, печіння і сухість в інтимній зоні;

  • підвищена втома, сонливість.

Крім цього жінку можуть турбувати запаморочення і головні болі, розлад сну, безпідставні хвилювання, помітний нестабільний психоемоційний фон.

Клімакс триває кілька місяців і не характеризується стрімким розвитком. Ніколи не бувають присутні відразу всі вищевказані симптоми – жінка буде відчувати їх поступово, день за днем, і цілком «здорові» періоди теж будуть спостерігатися. Виділення з піхви при клімаксі тривають, але стають коричнево-червоними, більш щільними, в'язкими. Якщо вони набувають неприємного запаху, то це свідчить про запальний або інфекційний процес в органах статевої системи. Такий стан вимагає надання кваліфікованої медичної допомоги.

Штучний клімакс, як правило, протікає легше і швидше. Наприклад, жінка може не відчувати почуття жару і «припливів», але постійно буде скаржитися на гострий головний біль або запаморочення.

Що робити за перших ознак клімаксу?

По-перше, не варто вживати лікарські препарати і намагатися впоратися з дискомфортом народними методами – самопочуття може погіршитися, та й діагноз потрібно спочатку підтвердити в гінеколога. По-друге, потрібно відвідати медичний заклад і отримати кваліфіковану медичну допомогу, в тому числі у вигляді рекомендацій лікаря про методи стабілізації самопочуття.

Допомога при ознаках клімаксу

Розглянутий фізіологічний процес приносить великі незручності жінці не тільки в плані самопочуття – пітливість, запаморочення і головні болі заважають вести звичний активний спосіб життя, в деяких випадках навіть «змушують» припинити трудову діяльність. Щоб вирішити проблему, варто прислухатися до рекомендацій гінекологів:

  • Як полегшити припливи при клімаксі: носити легкий одяг, по можливості перебувати біля вентилятора або в приміщенні з кондиціонером, вживати достатню кількість рідини (не менше 2 літрів на добу). Якщо припливи турбують жінку занадто часто (по кілька разів на добу або щодня), то варто відвідати лікаря і пройти медикаментозне лікування гормональними препаратами.

  • Якщо присутня підвищена пітливість в нічний час: безпосередньо перед сном приймати холодний душ (прохолодний), вкриватися тонким покривалом, обов'язково залишати відкритим якусь частину тіла для віддачі тепла (наприклад, можна не вкривати нижні кінцівки). Чудовим варіантом стане використання грілки або міхура з льодом. Його кладуть під подушку і періодично перевертають.

  • Знизити вагу. Саме зайві кілограми провокують припливи, пітливість, ранню атрофію піхви. Звернувшись до досвідченого дієтолога, можна отримати рекомендації, як схуднути при клімаксі – банальні дієти навряд чи допоможуть.

  • Якщо раніше була діагностована будь-яка хронічна патологія статевої системи, то за перших ознак клімаксу потрібно обов'язково відвідати гінеколога. Багато захворювань у цей період потребують підтримувальної терапії. Наприклад, гіперплазія ендометрія в менопаузі на передбачає проведення гормональної терапії.

Менопауза у жінок завдає неприємностей не тільки їм самим, але й оточуючим. Часто у цей період відбуваються конфлікти на роботі, з дітьми, з чоловіком. Однак менопауза у жінок – це не кінець життя. Це спосіб по-іншому сприйняти світ, переосмислити багато позицій, звернути увагу на дорослих дітей, почати посилено займатися собою і своїм здоров’ям. Тим більше, що поруч найчастіше виявляється чоловік, який теж по-своєму має «клімактеричний період». Саме в цей час за статистикою спостерігається найбільша кількість розлучень. Пережити цей час разом, у взаємній підтримці та розумінні – прекрасна можливість відсвяткувати золоте весілля.

Менопауза у жінок – це спосіб по-іншому сприйняти світ, переосмислити багато позицій, звернути увагу на дорослих дітей, почати посилено займатися собою і своїм здоров’ям.

 

Сімейний лікар Старосинявської АЗП/СМ Чернявська Т.М.

https://sunyva.pmsd.org.ua/category/porady-simejnogo-likarya/