Фото без описуВідтепер за несплату аліментів передбачена жорсткіша відповідальність. Безвідповідальних батьків каратимуть по-новому. Головна мета нових правил - забезпечення прав дітей в разі, якщо батьки самостійно не дійшли згоди в питанні утримання. Відтепер за несплату аліментів передбачена жорсткіша відповідальність: арешт коштів боржника, подовження тривалості суспільно корисних робіт та інше. Втім закон встановлює не лише суворе покарання, а й нові правила для батьків дітей, які не проживають разом.

Новації: пеня, поїздки за кордон, держслужба.

По-перше, мінімальний розмір аліментів збільшено до прожиткового мінімуму (1777 грн з 1 липня). Як відомо, перед тим закон встановлював, що суд не може встановити розмір аліментів менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, тож виходило, що на дитину до 6 років мінімальний розмір аліментів становив 746 грн на місяць, на дитину від 6 років – 930 грн. Якщо аліменти не сплачуються протягом року, то їхня сума автоматично збільшується на 20%, якщо протягом двох років – на 30%. Якщо ж аліменти не сплачуються більше трьох років, сума виплат збільшується на 50%.

По-друге, затверджено нові правила виїзду дитини за кордон: той із батьків, з ким після розлучення залишилася дитина, сам вирішує питання про її виїзд за кордон на термін не більше місяця; якщо дитина виїжджає за кордон більше, ніж на місяць, той з батьків, з яким живе дитина, також може не отримувати дозвіл – якщо другий заборгував аліменти більше, ніж за чотири місяці; батькові, з яким дитина не живе, для поїздки з нею за кордон потрібно нотаріально завірена згода другого з батьків; якщо йому такої згоди не дають, можна звернутися до суду – але тільки якщо немає заборгованості з аліментів.

По-третє, нововведення торкнуться і посадових осіб: на державну службу категорії «А» і категорії «Б» не може бути призначена особа, яка має заборгованість зі сплати аліментів на утримання дитини в розмірі, який перевищує шість щомісячних платежів; несплата аліментів особою, яка займає державну посаду категорії «А» або «Б», і виникнення заборгованості в розмірі шести щомісячних платежів є причиною для зняття з займаної посади. До посад категорії «А» держслужби відносяться державні секретарі міністерств, керівники центральних органів виконавчої влади, секретар Кабміну і його заступники, керівники Конституційного, Верховного та вищих спеціалізованих судів. До посад категорії «Б», відносяться керівники структурних підрозділів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, керівники структурних підрозділів секретаріату Кабміну і їхні заступники, керівники місцевих державних адміністрацій. Втім найголовніше у документі – це посилення покарання за ухилення від сплати грошей на утримання дитини.

Санкції -Закон посилює відповідальність за несплату аліментів. Боржнику можуть бути призначені суспільно корисні роботи за несплату аліментів за три місяці – раніше таке стягнення могли отримати батьки, які заборгували виплати за шість місяців. У разі вчинення повторного протягом року адміністративного правопорушення, пов’язаного з несплатою аліментів, передбачається застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт на строк від 240 до 360 годин. До слова, раніше їхня тривалість могла становити від 120 до 240 годин. За ухилення від такого стягнення закон передбачає адміністративний арешт до 10 діб, а у разі злісного ухилення – кримінальну відповідальність та позбавлення волі терміном до 2-х років.
Крім того, закон передбачає автоматизований арешт коштів злісного боржника. Також  збільшили штрафи для батьків, які не створюють необхідних умов для життя, навчання та виховання дітей. Якщо раніше йшлося про суму в сотні гривень, то тепер штраф становить від 850 до 1700 грн, а за повторне порушення протягом року – від 1700 до 5100 грн.

Закон 8296 в рамках ініціативи #ЧужихДітейНеБуває опублікувано в Урядовому кур'єрі.

Вже 29 серпня його норми вступають в дію.

Начальник Старосинявського районного
відділу державної виконавчої служби  А.М.Дідук