Фото без опису18-21.02.2014р. – масові розстріли мирних протестувальників на Майдані Незалежності в центрі Києва, силове протистояння між силовиками та протестувальниками, завершальний етап Революції гідності.

Результатом подій стало відсторонення 22 лютого Верховною Радою від виконання обов'язків Президента України Віктора Януковича та призначення дострокових президентських виборів на 25 травня 2014 року. Під час протистояння за інформацією МОЗ України загинули 82 особи (71 демонстрант та 11 правоохоронців), постраждалими стали 622 людини.

Хід подій

17 лютого було оприлюднено заяви Правого сектора та ВО Майдан про «загальну мобілізацію» у зв'язку з «мирним наступом».

На ранок 18 лютого було заплановано «Мирний наступ» - багатотисячну ходу учасників Євромайдану до Верховної Ради України, де мала відкритися чергова сесія, на якій планувався розгляд питань щодо змін до Конституції України щодо обмеження повноважень Президента. Опозиційні фракції з самого ранку блокували сесійне засідання ВРУ, вимагаючи першим питанням порядку дня розгляд акту поновлення Конституції 2004 року. Але за вказівкою голови Верховної ради В. Рибака канцелярія ВРУ відмовлялася реєструвати цей документ, не згоджуючись на жодні компроміси. До кінця робочого дня сесійне засідання так і не почалося.

В очікуванні сесії, близько 8.30 ранку мітингарі почали збиратися на майдані Незалежності, звідки десятитисячною колоною на чолі з Олегом Тягнибоком депутатами опозиційних фракцій УДАР, ВО «Свобода» та ВО «Батьківщина» та учасниками загонів народної самооборони рушили до будинку Верховної Ради на вулиці Грушевського, з метою донесення вимог щодо повернення до Конституції зразка 2004 року та покарання винних у знущаннях з активістів Євромайдану.

На розі вулиць Грушевського та Кріпосного валу учасники демонстрації штурмували міліцейські автомобілі, що перегороджували шлях колоні, таким чином подолавши кордон внутрішніх військ. На вулиці Шовковничній проти демонстрантів бійці спецпідрозділу «Беркут» застосували спецзасоби: світлошумові гранати та помпові рушниці Форт-500Т, зокрема силовики піднялись на дах будинку по вул. Інститутській 17/5 і звідти кидали шумові гранати та стріляли з рушниці. З боку учасників «Мирного наступу» у сторону правоохоронців летить каміння та петарди, крім того, протестувальники підпалили дві вантажівки КАМАЗ, що блокували проїжджу частину. У МВС заявили, що протестувальники застосували проти співробітників відомства вогнепальну зброю. Згодом, після початку атаки з даху, протестувальники почали зносити усе з прилеглих дворів для побудови барикади. Проте невдовзі частина протестувальників піднялися на дах, вигнали бійців «Беркуту» феєрверками і підняли прапор України.

Штурм майдану Незалежності

Після успішного захоплення близько 16 години барикади на вулиці Грушевського, в районі Стадіону, «беркутівці» зібралися на Європейській площі та вулиці Трьохсвятительській, оточивши Український дім, зайнятий протестувальниками. Солдати ВВ зайняли і за допомоги комунальних службі МНС розтягнули барикаду на початку вулиці Хрещатик і підготувались до штурму барикади коло профспілок.

Близько 16 години міліції вдалося відтіснила мітингарів до Жовтневого палацу поблизу майдану Незалежності, де розпочали атаку проти учасників акції протесту. По вул. Інститутській «беркуту» одразу вдалось захопити барикади напроти виходу з метро і під навісним мостом, більше барикад перед Майданом не було, але за наказом керівників, силовики зупинилися, очікуючи падіння барикади на Хрещатику зі сторони Європейської площі. Цим скористались активісти оборони Майдану, їм між 16 та 19 годинами вдалося побудувати «останню» барикаду по вулиці Інститутській. Одним крилом вона спиралась на мікроавтобус 5 телеканалу, іншим - на стовп коло Майдану, і підходила впритул до наметового табору Майдану.

Міністерство внутрішніх справ спільно з Службою Безпеки України оприлюднили заяву, у якій відомствами висувалася вимога до мітингарів до 18 години припинити протистояння, інакше силовики обіцяли «навести порядок всіма засобами, передбаченими законом». Крім того у міліції повідомили про проведення антитерористичної операції на майдані Незалежності. Під час протистояння зі сцени на майдані лунали промови опозиційних політиків та громадських діячів, котрі намагалися координувати дії мітингарів.

О 18 почався штурм ВВ барикади зі сторони Європейської площі з використанням БТР, у якому перебував екіпаж «беркута». БТР оборонці майдану зустріли «коктейлями Молотова», і штурм захлинувся.

Близько 19-й години у ході антитерористичної операції з усіх боків на майдан Незалежності розпочався наступ силовиків. Політики, які керували справами Майдану, з різних причин його покинули, окрім того з Майдану відійшли «афганці», а Правий Сектор, який був сконцентрований на вул. Грушевського, відійшов до пл. Софіївська і не брав участі в обороні Майдану. Демонстрантів на Майдані перебувало близько 20 тисяч. Керував обороною зі сцени Євген Нищук, який перебуваючи на підвищенні, попереджав про прорив ув обороні Майдану. Сутички вечора 18 лютого на Майдані Незалежності відбувалися як з боку вулиці Інститутської, так і з боку Європейської площі - протестувальникам вдалося стримати натиск силовиків.

У ході протистоянь міліція зайняла частину майдану з боку Будинку профспілок, прорвавши барикаду з боку Європейської площі за участі підкріплення, що надійшло від Жовтневого палацу. Штурмом передбачалося витіснити протестувальників на Михайлівську площу, а там вже стояли «тітушки», облаштовані засобами і зброєю. «Тітушками», сформованими МВС із кримінальних елементів, контролювалось перехрестя вулиць Володимирської та Великої Житомирської. Тут, цими пострілами впритул був убитий журналіст В'ячеслав Веремій. На місці вбивства журналіста ще 8 осіб отримали поранення. Повідомлялося про блокування невідомими з битами можливого шляху відходу протестувальників з майдану по вулиці Прорізній.

Підпал будинку профспілок

Близько півночі загорівся Будинок профспілок. За повідомленнями очевидців підпал здійснили «беркутівці» які занесли запалювальну суміш у білих каністрах на дах будинку, за іншою інформацією будівля зайнялася від коктейлю Молотова провокаторів.

На місці пожежі працювали 20 одиниць пожежної техніки  - перша машина приїхала близько 2 години ночі - та близько 100 пожежників. У ході гасіння пожежі вдалося врятувати 30 осіб (за іншими даними 41 особу), будівлю сильно пошкоджено вогнем: обвалилися перекриття між 4 і 5 поверхами.

19 лютого Протистояння на Майдані

Переговори лідерів опозиції з В. Януковичем, що тривали до 2-ї години ночі 19 лютого пройшли безуспішно - В. Янукович вимагав від протестувальників покинути територію Майдану. Протягом доби ситуація на Майдані лишалася напруженою.

О 1-й ночі тим часом на Майдані осколком був легко поранений в обличчя О. Турчинов. О 2-ї ночі пожежники розпочали гасіння пожежі в будинку профспілок, проте остаточно загасити пожежу вдалося лише вранці наступного дня. «Беркут» зайняв позиції біля стели, по вулиці Інститутській та з боку Європейської площі. Після закінчення у силовиків набоїв і гранат, активний штурм майдану припинився, «беркут» відійшов на відпочинок на вулицю Інститутську, невелика їх кількість залишилася коло монументу Незалежності, а по периметру Майдану для контролю захопленої силовиками території, цепом поставили солдатів ВВ, які не мали зброї.

О 7-й ранку до Майдану дісталися підкріплення з перших двох автобусів із групою підтримки зі Львова.Вони пішли у наступ і підтримувані іншими, посіяли паніку серед солдатів ВВ, які стояли ланцюгом через увесь Майдан. Тікаючи у паніці, солдати зім'яли і потоптали «Беркут», який з АК по вулиці Інститутській біг їм на допомогу.

У цей час оборонцям Майдану вдалось взяти під контроль увесь Майдан і закріпитися по периметру Майдану.

Підготовка антитерористичної операції

Близько 13-ї години СБУ оголосила про приведення у готовність суб'єкти боротьби з тероризмом на території держави. Янукович таємно призначив керівника антитерористичної операції СБУ, який діятиме на власний розсуд, навіть не інформуючи президента. Готуючись до залучення армії в конфлікт, Янукович 19 лютого звільнив генерал-полковника Володимира Заману з посади начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України і призначив на цю посаду Юрія Ільїна, який до того обіймав посаду командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

Надходили повідомлення про активізацію наступу на вечір 19 лютого із залученням провокаторів, переодягнених у форму самооборони Майдану.

Убивства

У ніч на 19 лютого невідомими особами було скоєно ряд вбивств. За свідченням очевидців у центрі Києва на вулиці Велика Житомирська тітушки розстріляли двох протестувальників.

На Борщагівці невідомими був розстріляний патруль ДАІ, внаслідок чого загинули два міліціонери і ще один патрульний поранений. Незважаючи на вжиті заходи кияни та приїжджі продовжували йти до центру міста на допомогу протестувальникам.

Близько 3-х ночі на перехресті вулиць Велика Житомирська та Володимирська був смертельно поранений журналіст газети «Вести» В'ячеслав Веремій. Його тітушки  витягнули з таксі, побили і прострелили груди. Внаслідок поранень він загинув.

20 лютого розстріл «Небесної сотні»

На 20 лютого владою було оголошено перемир'я, табір «тітушок» у Маріїнському парку з 19 лютого 2014 року стояв пустим, а на майдані Незалежності демонстранти продовжували палити покришки, час від часу застосовувати піротехніку та коктейлі Молотова проти правоохоронців, які у свою чергу продовжували кидати у протестувальників світло-шумові гранати. У центрі вночі Києва чергують пости ДАІ, зокрема перекритий заїзд на вулицю Хрещатик зі сторони ЦУМу, заблоковані підходи до Михайлівського собору, перекриті вулиці, що з'єднують Володимирську вулицю з майданом Незалежності, до самого майдану можливо потрапити лише з боку Бессарабської площі. Також повідомлялося про блокпости на Львівській площі та Ярославовому Валу. Вночі до майдану прибули протестувальники зі Львова та Івано-Франківська, повідомлялося про приїжджі загони тітушок: на вулиці Тараса Шевченка, 2-3-тисячну колону, що рухалась вулицею Кіквідзе та Залізничним шосе до центру столиці, та групу з 500-700 осіб на вулиці Костянтинівській. Через розголос у ЗМІ до блок-постів здійснили рейди загони Народної самооборони у супроводі опозиційних депутатів, внаслідок чого пости було знято.

Події у центрі Києва змусили ряд осіб перейти на бік Євромайдану. Заявили про вихід із Партії регіонів голова КМДА В. Макеєнко та голова Вінницької ОДА Сергій Татусяк. Про перехід на бік Євромайдану заявили силовики Львівської області, СБУ Закарпаття.

Постанова ВР

Близько 17-ї години народні депутати почали збиратися у Верховній Раді для обговорення ситуації у центрі Києва. О 22:17 Верховна Рада прийняла постанову «Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України». Цей правовий акт визнав, що дії силових структур були незаконними і постановив «Кабінету Міністрів України, Службі безпеки України, Міністерству внутрішніх справ України, Міністерству оборони України та підпорядкованим їм військовим та воєнізованим формуванням негайно припинити та не допускати надалі застосування сили. Заборонити використання будь-яких видів зброї та спеціальних засобів проти учасників акцій протесту». За прийняття цієї постанови проголосувало 236 депутатів, в тому числі 35 депутатів від фракції Партії регіонів та 35 позафракційних. Жодного голосу не дала лише фракція Комуністичної партії. Ця постанова поклала край триденному кровопролиттю.

21 лютого

21 лютого близько 10-ї години ранку силовики (група близько 50 осіб з автоматичною зброєю) спробували захопити Верховну Раду України, але були витіснені народними депутатами України з фракції «Свобода» та журналістами і покинули центральну частину міста, де розташовані урядові установи, які вони заблокували бетонними блоками днем раніше. Державні установи залишились без охорони.

Штаб Майдану наприкінці дня з метою недопущення мародерства видав розпорядження про взяття під контроль урядові установи і центральну частину міста, де розташовані урядові установи.

Жертви і постраждалі

У ході сутичок станом на 17-ту годину повідомлялося про 7 жертв серед мітингарів. Тіла перших трьох жертв заворушень було доставлено до медпункту у Будинку офіцерів удень, за словами координатора медичної служби Євромайдану Ольги Богомолець люди загинули від тяжких вогнепальних поранень голови та серця, оскільки вони не отримали термінової медичної допомоги.

Речник МВС Ольга Білик підтвердила інформацію про 5 загиблих у сутичках демонстрантів, крім того вона повідомила про поранення 45 співробітників внутрішніх справ, п'ятеро з яких дістали вогнепальних поранень. Пізніше прес-служба МВС повідомила про двох загиблих працівників міліції, а також про 95 постраждалих.

Впродовж вівторка 18 лютого 2014 року постраждав щонайменше 21 журналіст. Як і раніше били та стріляли по журналістам працівники Беркутувнутрішніх військантимайданівці та тітушки.

Реакція на події

Станом на 2:16 19 лютого президент України Віктор Янукович вперто відмовився проводити будь-які переговори з лідерами опозиції і бажає лише вигнати протестувальників з вулиць Києва.

 

За матеріалами історичних  видань та ЗМІ