Фото без описуСьогодні 27 січня - Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту - в історії Старосинявщини зафіксована трагічна дата, яка стосується 84-ої річниці пам’яті жертв серед представників громади – євреїв.

Вісімдесят чотири роки тому в котловані недобудованого доту на північ від цукрозаводу смт. Стара Синява було розстріляно близько п’ятиста місцевих євреїв.

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
СТАРОСИНЯВСЬКИЙ РАЙОН

На території Старосинявського району існує два пам’ятних знаки, що увіковічують розстріляне єврейське населення.

19 серпня 1941 року у селищі Старій Синяві і селі Пиляві німецько – фашистські загарбники розстріляли сотні земляків єврейської національності.

с-ще Стара Синява

У Старій Синяві, поблизу цукрового заводу, до незакінченого доту фашисти зігнали 463 мешканців єврейського населення і розстріляли всіх.

За білою, вимурованою уже після трагедії, невеликою стіною, з написом «Здесь покоится прах граждан Старой Синяви, расстреляних немцами 19.08.1941 года. Вечная пам'ять», залишились лежати навіки на Старосинявській землі цілі єврейські родини.

У 2004 році на місці розстрілу відкрито Меморіал пам’яті жертвам голокосту. На чорній надмогильній плиті напис: «На цьому місці під час Великої Вітчизняної війни 19 серпня 1941 року були розстріляні 460 євреїв та українців – мирних жителів м. Старої Синяви».

Щороку на це місце приїжджають звідусіль спадкоємці тих, чиє життя обірвалося у той трагічний день.

село Пилява

Поблизу села Пилява фашистські нелюди зігнали євреїв з с. Пилява та с. Олексіївка і розстріляли 180 жителів сіл. У пам’ять про односельців в 2001 році відкрито пам’ятний знак. Трикутний гранітний камінь, на якому встановлено меморіальну дошку з написом «19.08.1941 р. фашистами розстріляно 180 жителів с. Пиляви. Вічна пам’ять загиблим. Встановлено 19.08.2001 року». Пам’ятник встановлений з ініціативи голови райдержадміністрації Рейди В.Ф., при підтримці голови спілки села Гуменюка С.М., директора цукрового заводу Мартинюка В.М. та районної організації «Аграрної партії».

село Заставці

Єврейський цвинтар (Окіп – по - місцевому), на околиці села, де проходило поховання померлих осіб єврейської нації.

84 роки тому в котловані недобудованого доту на північ від «сахзаводу м. Стара Синява» було розстріляно близько п’ятиста місцевих євреїв. Тих, кому вдалося врятуватися, лиха доля застала 23 липня 1942 року в Старокостянтинові. Ще раз, вже влітку 1943-го, на місці першого розстрілу відбувся другий, у якому загинуло близько восьмидесяти невинних жертв фашизму. Їхня пам’ять лишається у вічності силами нащадків, таких, як хмельничанин Борис Шавович Каплун, з яким відбулася розмова журналістів в Общинному Центрі «Тхія». Цей матеріал увійшов не лише до краєзнавчих досліджень, а й до історії Старосинявської громади.

З історичної довідки відомо, що станом на 1939 рік у Старій Синяві проживали 1237 євреїв, що становило 21% всього населення. Зараз тут не лишилося жодного представника громади і фашистський терор – головна тому причина. Однак нащадки загиблих не забувають про похованих тут пращурів та опікуються їхньою пам’яттю.

Батько Бориса Шавовича в той час воював на фронті, мати була в евакуації. Це врятувало їх від страшної загибелі, однак решта родичів навіки лишилися у братській могилі. Чоловік розповів, що після трагедії на місці розстрілу з’явився меморіальний знак із металу, на якому були помітні сліди від куль. Зазначена там дата не відповідала дійсності: було написано, що вбивства сталися 18 серпня, аби не було нічого спільного зі значущим для християн святом днем пізніше. Однак при встановленні нового, гранітного пам’ятнику цю історичну неточність було виправлено.

Поява нового монументу також данина нащадків попередникам. Теперішні жителі Росії, Ізраїлю, Сполучених Штатів Америки та різних частин України, пращури яких лежать під Старою Синявою, зібралися разом, зібралися коштами й самостійно опорядкували територію поховання. Старі дерева, які могли в будь-який момент впасти на пам’ятник, були з часом зрізані. Зараз за могилою здійснюють догляд місцеві мешканці.

Двадцять чотири  роки тому на місці розстрілу відбувся великий мітинг-реквієм за участі нащадків загиблих, представників влади, громадськості та співробітників ХБФ «Хесед Бешт» та місцевої преси.

У світлинах нижче ви можете побачити розгортку буклету з іменами жертв:

Варто зазначити, що деякі прізвища зазначені не правильно. Неточності наведені нижче:

  • Беселія – Бесель
  • Біштейна – Бінштейна
  • Кателуіскава – Котелянського
  • Кабилунського – Кобилянського
  • Маршаліна – Маршаліка
  • Маргуліла – Маргуліса
  • Рубенштейна – Рубінштейна
  • Хелугича – Пугача.

Підготовлено за матеріалами журналістських досліджень 
та історичних джерел