Соборність душ єднає Україну
Сьогодні у читальному залі центральної бібліотеки відбулася патріотична година «Соборність душ єднає Україну» з нагоди відзначення Дня Соборності України.
Учасники заходу – представники різних організацій та установ, підрозділів виконавчого комітету селищної ради переглянули історичний відеофільм «Соборність».
Ведуча Наталія Данілкович детально розповіла про історичні аспекти Соборності. «Щороку 22 січня у день проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки Україна відзначає День Соборності. В історії становлення незалежності і соборності України, особливе місце займає день 22 січня 1919 року, коли Директорія Української Народної Республіки проголосила Злуку всіх українських земель в єдину Українську державу. Саме цей день об′єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Української Народною Республікою прийнято відзначати як свято – День Соборності України.
Соборність – це символ боротьби за волю. Порозуміння між людьми. І часточка надії і віри у краще майбутнє нашої великої родини, що зветься Україною. День Соборності України увійшов до національного календаря як велике державне свято і відзначають його з 1999 року.
22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки (об'єднання) Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки в єдину незалежну державу. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». Цей день став символом українського державотворення, втілив соборницькі прагнення українців щодо консолідації в одній державі.»
Для учасників демонстрували історичні документальні кадри.
22 січня ми згадуємо дві рівнозначні за вагою події української історії: проголошення незалежності Української Народної Республіки й Акт Злуки українських земель. Адже 22 січня 1918 року вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже за рік (22 січня 1919 року) на Софійському майдані в Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання УНР і ЗУНР в одну державу.
Проголошення Соборності УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року – історичний акт об’єднання українських земель в одній державі. Подія основоположна для українського державотворення. Вона повністю руйнує твердження російської пропаганди, буцімто українські землі вперше об’єднав Сталін у 1939 році. Ідея соборності України була ключовою для наступного покоління учасників українського визвольного руху у XX столітті.
Акт Злуки 22 січня 1919 року увінчав соборницькі прагнення українців обох частин України – Наддніпрянщини та Наддністрянщини – щонайменше з середини XIX століття.
Сьогодні Україна продовжує боротьбу за незалежність. Тому соборність залишається на порядку денному національних завдань. Цілісність буде цілковито відновлена після того, як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом.
У залі оголошено хвилину мовчання, вшанували Героїв-воїнів, хто віддав своє життя за Україну.
Від 2014 року Україна бореться за територіальну цілісність і соборність. Російський агресор тимчасово окупував окремі українські регіони. Але всі захопленні території обов’язково будуть звільнені і Україна буде цілісною. Соборність – мета Перемоги.
У 2025 році цей день відзначається в умовах, що зберігають певні обмеження через безпекову ситуацію в країні, однак українці вкотре виявляють своє прагнення до єднання. Цей день уособлює спільні прагнення народу до незалежності, свободи та суверенності.
Перед громадою виступили:
- Олександр Федорович Попик, перший заступник селищного голови;
- Олег Миколайович Гулько, начальник 10-го відділу Хмельницького РТЦК та СП (Стара Синява);
- Людмила Сологуб, завідувачка комунальної установи «Трудовий архів» Старосинявської селищної ради;
- Юрій Кравчук, депутат селищної ради, волонтер благодійного фонду «Волонтери Поділля».
У своїх виступах наголошували на основному завданні – підтримці воїнів-захисників та фронту, всебічної допомоги тим, хто наближає перемогу, розповіли цікаві історичні факти та архівні матеріали тих часів.
Минуть роки, відлетять у вічність, прийдуть у світ нові покоління, але не згасне пам'ять про героїв-українців, які боролися і продовжують боротися за незалежність, цілісність, гідність і свободу нашої держави. Для кожного громадянина України настав час усвідомити себе повноцінним господарем своєї держави. І кому як не нам, українцям, зрозуміти одну просту річ – війна ніколи не наближає мир. То ж ми прагнемо перемоги для розвитку, процвітання України та добробуту українців. Бажаємо нам сили та волі, мудрості та наснаги для зміцнення власної держави на власній землі. Перемоги всім нам!
Після завершення патріотичної години присутні взяли участь у флешмобі «Ланцюг єднання», який створили на центральній площі біля пам’ятника Тарасові Шевченку, взявшись за руки на фоні пісні Т.Петриненка «Україно!».
КЗ «Старосинявська центральна бібліотека
Старосинявської селищної ради»