Фото без описуРівень вчинених шахрайств у 2024 році доволі великий. Так, з початку року на території Старосинявської громади вчинено 14 випадків заволодіння шахрайським чином коштами громадян.

З розвитком комп`ютерних технологій шахраї стають все винахідливішими у своїх зусиллях обдурити громадян та привласнити їхні особисті дані, а відтак і кошти.

Є різні шляхи виманювання особистих даних та коштів громадян. Одним з таких є заміна SIM-карти, на якій працює ваш номер, отримання доступ до персональних аккаунтів у системах інтернет-банкінгу, аби заволодіти коштами з карток.

Також, у найпоширеніших шахрайських схемах використовуються злам акаунтів у соцмережах, фейкові повідомлення про соціальні виплати та створення шахрайських сайтів про нібито соціальні виплати для обману громадян.

Тому, питання протидії кримінальним правопорушенням у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп`ютерів), систем та комп`ютерних мереж і мереж електрозв`язку, телефонних шахрайств, розслідування та викриття кримінальних правопорушень  у даній сфері стало одним із актуальних та пріоритетних.

З розвитком комп`ютерних технологій шахраї стають все винахідливішими у своїх зусиллях обдурити громадян та привласнити їхні особисті дані, а відтак і кошти. Разом з тим, з метою запобігання фактам шахрайств громадянам необхідно дотримуватись простих заходів та правил.

Уникайте відповідей на дзвінки від невідомих номерів або осіб, які представляються працівниками банків, міжнародних та благодійних організацій, не надавайте особисту інформацію – номери банківських карток, ПІН-коди, паролі інші особисті дані невідомим абонентам. Якщо ви купуєте речі, товари через мережу Інтернет переконайтесь, що продавець давно перебуває на ринку, почитайте відгуки про такого продавця, товар оплачуйте лише після отримання та впевненості у його якості. Зазвичай шахраї просять перерахування усієї  суми коштів за товар, тому у такому випадку, щоб не стати жертвою шахраїв  краще відмовитись, від покупки у такого продавця.

З метою уникнення такого виду шахрайства не переходьте за невідомими посиланнями, особливо якщо вони надходять вам за допомогою SMS – повідомлень, повідомлень у месенджери, на електронну пошту та сторінки у соціальних мережах. Перш, ніж переходити за посиланнями, які імітують можливість отримання соціальної, державної та міжнародної допомоги переконайтесь, про наявність інформації про такі програми, підстави отримання коштів, відповідно до таких програм на офіційних сайтах органів державної влади, місцевого самоврядування, з  інших офіційних джерел.

Завжди будьте уважними і критичними до інформації, яку отримуєте в мережі Інтернет, а також під час телефонних розмов з невідомими абонентами. Намагайтесь залишатись спокійними і розсудливими.

        

 

Михайло ПОЛІЩУК,

начальник   Старосинявського відділу Летичівської

окружної прокуратури