Фото без опису02 - 03 грудня 2024 року в  Києві відбулася Конференція «Стан місцевого самоврядування: виклики та перспективи», організована Асоціацією міст України за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» у партнерстві з Конгресом місцевих та регіональних влад Ради Європи. Її учасниками стали і представники громад-членів АМУ в Хмельницькій області.

Конференція стала платформою для вироблення спільної позиції органів місцевого самоврядування всіх типів та з усіх територій, з врахуванням позиції представників органів державної влади та досвіду іноземних інституцій щодо інструментів й підходів вирішення актуальних проблем місцевого самоврядування.

У заході взяли участь понад 350 представників місцевого самоврядування, державної влади та міжнародних інституцій. Хмельниччину на Конференції представляли голови та їх заступники із 8 територіальних громад-членів Асоціації міст України в області: міський голова Шепетівської міськради Віталій Бузиль, міський голова Нетішинської міськради Олександр Супрунюк, селищний голова Теофіпольської селищної ради Михайло Тененев, заступник селищного голови Меджибізької селищної ради Василь Германенко, голова Летичівської селищної ради Ігор Тисячний і його заступник Михайло Маринюк, секретар Старосинявської селищної ради Олександр Пузирук, міський голова Старокостянтинівської міськради Микола Мельничук, заступник міського голови Городоцької міської ради Артур Косінський і виконавча директорка Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України Тетяна Крупа.

З вітальними словами до учасників Конференції звернулися:

  • Віталій Кличко, Голова Асоціації міст України, Київський міський голова,
  • Олександр Корнієнко, Перший заступник Голови Верховної Ради України,
  • Ремі Дюфло, Заступник голови Представництва Європейського Союзу в Україні,
  • Олена Томнюк, Заступник директора Програми «U-LEAD з Європою», керівник відділу регіонального розвитку,
  • Матьє Морі, Генеральний секретер Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи.

Віталій Кличко розповів про результати діяльності Асоціації міст України у 2024 році:

«Життєво важливим для нас є сьогодні єднання всередині держави, консолідація всіх зусиль. Тому ми в Асоціації докладаємо зусиль для посилення кожної громади; для допомоги тим громадам, які найбільше постраждали від агресії; для забезпечення сіл, селищ і міст необхідним фінансуванням.

Цього року нам вдалося відстояти в бюджетах громад:

- 64% ПДФО;

- єдиний податок;

- залучити фінансову підтримку з державного бюджету постраждалим територіям;

- зберегти для прикордонних і низки інших громад кошти реверсної дотації.

Важливо, що підтримуючи один одного, єднаючись навколо спільних інтересів і спільної мети, ми стаємо сильнішими. А отже, сильнішою стає Україна», - зазначив Голова Асоціації міст України.

У рамках панельних дискусій учасники обговорювали:

  • розмежування повноважень органів місцевого самоврядування та нагляду за місцевими органами влади відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування;
  • бюджетне забезпечення громад у 2024-2025 роках;
  • добре урядування;
  • енергетичну стійкість територіальних громад України;
  • актуальні проблем муніципалітетів.

Представники муніципалітетів Хмельниччини активно долучились до обговорень. Селищний голова Теофіполя Михайло Тененев звернув увагу присутніх на проблеми комунальних підприємств громад. Зокрема, наголосив на відсутності бронювання працівників, що призводить до того, що мешканці населених пунктів можуть залишитись без необхідних послуг. Також зауважив, що наразі існує проблема із дорогами, які знаходяться у підпорядкуванні обласних органів влади, і не ремонтуються. Тож запропонував розглянути механізм того, щоб дати муніципалітетам повноваження чи фінансовий ресурс для обласних бюджетів, щоби проводити критичні ремонти таких шляхів.

Міський голова Старокостянтинова Микола Мельничук підняв питання формування бюджетів та належного рівня забезпечення субвенціями. Наголосив, що впершу чергу варто враховувати інтереси громад та не позбавляти органи місцевого самоврядування фінансового ресурсу. Також звернув увагу присутніх на проблеми в освітній та медичній галузі.

Конференція завершилась відзначенням команд місцевого самоврядування до Дня місцевого самоврядування України, що з 2001 року визначений 07 грудня.

Команда Хмельницької міської ради була нагороджена Почесною відзнакою за надійне партнерство та наполегливість у впровадженні місцевої ініціативи в межах проєкту  GIZ-ПРООН «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів». Муніципалітет нагородили за реалізацію ініціативи «Формування інноваційного бізнес-середовища шляхом проведення капітального ремонту, розкриття потенціалу та осучаснення застарілого торговельного центру», у рамках якої було оновлено «Дитячий світ».