Фото без описуДуже давня традиція  – встановлювати хрести-обереги  при в’їзді в населений пункт. Це не є суто українською традицією, проте такий звичай побутує в Європейських країнах та США.

У селі Липки  встановлено сільський оберіг-хрест та освячено його 21 листопада 2024 року отцем Михайлом  Куліним із села Гречани.

Захід зібрав чимало люду. На освяченні були присутні жителі села та гості: староста Адампільського старостинського округу Сосняк Віктор Васильович, директор СП ТОВ «Адампіль комбікормовий завод»  Саєнко Сергій Васильович, комерційний директор  ТОВ «Адампіль елеватор»  Шмига Олег Васильович, директор ТОВ «Адампіль елеватор» Здітовецький Казимір Іванович, заступник директора по сільському господарству ТОВ «Адампіль комбікормовий завод» Струк Ірина Володимирівна.

Церемонія розпочалася із вручення короваю запрошеним гостям та зі слів вдячності їм за надану підтримку у виготовлені та встановленні оберегу-хреста.

У народознавстві збереглися історичні факти.

Ще первісна людина, поклавши поліно на поліно, щоб видобути вогонь, почала асоціювати форму хреста з земним вогнем, а пізніше - із сонцем.

В Україні  хрест-оберіг виготовлявся  всією громадою і тільки вночі до схід сонця: ткали рушник, всі корови, які були, проходили через той рушник, чоловіки вночі ж обрізали, обтесували дуба. Вся громада брала участь у цій роботі.

Придорожній хрест – найпоширеніший оберіг для спільного простору проживання громади. Це знак життя, знак найпершої триєдності: мінус, плюс, єдність; мати, батько, дитя. Він захищає населений пункт від хвороб та епідемій, війн, стихійного лиха і, звісно, нечистої сили.

Нехай береже Ангел Господній Україну та її мирні села!

 

За матеріалами Старосинявського ЦБК «Ритм»