Фото без описуНа виконання листа Міністерства аграрної політики та продовольства України від 05.11.2024 No21-3022-05.1/27855 департамент агропромислового розвитку доводить до відома, що африканська чума свиней (далі – АЧС) – це вірусна інфекція, що вражає як свійських свиней, так і диких кабанів, спричиняючи високий рівень смертності серед тварин. Хоча вірус не становить загрози для людей, його вплив на сектор свинарства, економіку країни та регіони є значним, а потенційні наслідки для продовольчої безпеки можуть мати катастрофічний характер.

 • Міжнародне епізоотичне бюро (МЕБ) внесло АЧС до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин та списку інфекційних та інвазійних хвороб тварин. Масштаби і темпи географічного поширення та залучення до епізоотичного процесу поголів’я свиней різних порід, категорій та господарств різних форм власності (господарства населення, свиноферми різного типу, розміру та рівня біобезпеки), а також і популяцій європейського дикого кабана зробили АЧС однією з найбільших проблем для свинарства європейського регіону, в т. ч. і України, де на відміну від інших Європейських країн більшість випадків захворювання АЧС фіксується в свиногосподарствах. 

 • Одним із чинників поширення вірусу африканської чуми свиней та захворювання свинопоголів’я на території країни є безконтрольне переміщення живих свиней та несанкціонована (стихійна) торгівля м’ясопродуктами. Як правило, в невстановлених місцях здійснюється реалізація м’яса та м’ясних продуктів, отриманих поза межами бойні та без проведення передзабійного та післязабійного огляду державним ветеринарним інспектором або офіційним ветеринарним лікарем.

• Держпродспоживслужба нагадує, що єдиними законними місцями для торгівлі харчовими продуктами є продовольчі магазини та ринки.

В магазині за якість і безпечність товарів несе відповідальність суб’єкт господарювання. На ринку продавати власні продукти можуть як юридичні, так і фізичні особи, у випадку, якщо вони мають при собі:

- документи, які підтверджують якість продукції;

- медичну книжку у продавця;

- висновок лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи;

 Відсутність зазначених вище документів на харчові продукти означає відсутність гарантії її якості та безпечності.

Відповідно до Законів України «Про національну поліцію» та «Про місцеве самоврядування в Україні» недопущення торгівлі у невстановлених місцях відноситься до компетенції органів внутрішніх справ та місцевого самоврядування. Торгівля продуктами харчування в невстановлених місцях в Україні незаконна і відповідно до статті 160 Кодексу України про адміністративні порушення карається накладанням штрафу від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією предметів торгівлі чи без такої. Пам’ятаємо, що стихійна торгівля існує доти, доки на неї є попит. Тож будьмо свідомими та обираймо.   Бережіть своє здоров’я та здоров’я своїх рідних!

 

Олександр Міщук, головний спеціаліст відділу безпечності

харчових продуктів та ветеринарної медицини

Хмельницького районного управління 

Головного управління

Держпродспоживслужби

в Хмельницькій області