Про затвердження Правил благоустрою на території Старосинявської селищної ради. (нова редакція)

Правила благоустрою на території Старосинявської селищної ради (нова редакція)

Цей аналіз регуляторного впливу (далі Аналіз) розроблений на виконання та  дотримання Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.03 р. № 1160-1У та Методики проведення аналізу впливу регуляторного акту, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.04 р. № 308 і визначає правові та організаційні засади реалізації проекту рішення Старосинявської селищної ради «Про затвердження Правил благоустрою на території Старосинявської селищної ради (нова редакція)» (далі – Правила), санітарного утримання територій, забезпечення чистоти та порядку в населених пунктах Старосинявської селищної ради як регуляторного акту.

  • Опис проблеми

Заходи з благоустрою населених пунктів Старосинявської селищної ради здійснюються згідно діючих «Правил благоустрою на території Старосинявської селищної ради», затверджених рішенням сесії селищної ради від 29.06.2017р № 19/2017. З часу їх прийняття відбулись певні зміни в законодавстві, що регулює дану сферу, а також виявлені проблемні питання, не охоплені цим нормативним актом. Тому виникла необхідність внести ряд змін до діючих Правил для приведення їх у відповідність до вимог Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” та інших законодавчих актів, що регулюють діяльність органів влади в сфері благоустрою території.

Стан вулично-дорожньої мережі, освітлення, озеленення, чистота території громади являється оцінкою як місцевої влади, так і громадського впливу на вирішення цих проблем. На сьогоднішній день Правила благоустрою території населених пунктів, що розташовані на території селищної ради, потребують доопрацювання.

Регулювання викликане необхідністю розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання території громади у належному стані, його санітарного очищення, збереження об’єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об’єктів; організація належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об’єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; створення умов для реалізації прав суб’єктами у сфері благоустрою селищної ради.

Склалася ситуація, коли певні положення діючих Правил не відповідають вимогам чинного законодавства, що призводить до порушення прав суб’єктів господарювання, та неможливості захистити свої права і відстояти власні інтереси, або реалізувати ті чи інші заходи для покращення благоустрою громади.

Хоча при розв’язанні проблем у сфері благоустрою за допомогою ринкових механізмів або чинних законодавчих та нормативно-правових актів вищих органів державної влади можливо вирішити переважну більшість питань, однак існує пряма вказівка Закону на необхідність розв’язання подібних проблем саме за допомогою прийняття відповідних Правил. Зокрема стаття 34 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” визначає, що Правила благоустрою території населеного пункту – це нормативно-правовий акт, яким установлюється порядок благоустрою та утримання територій та об’єктів благоустрою. Правила розробляються для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення та всіх зацікавлених до затверджених Правил.

  • Мета регулювання

Метою даного регулювання є:

  1. створення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля та усунення протиріч в існуючих Правилах;
  2. збереження і охорона навколишнього природного середовища;
  3. забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя.
  • Альтернативи

Альтернатива 1. Користуватись існуючими «Правилами благоустрою на території Старосинявської селищної ради», затвердженми рішенням сесії селищної ради від 29.06.2017р № 19/2017. Дана альтернатива не прийнятна, оскільки існуючі Правила застарілі, містять протиріччя з діючим законодавством та не відповідають сучасним потребам.

Альтернатива 2. Користуватись Законом України “Про благоустрій населених пунктів” та «Типовими правилами благоустрою території населеного пункту». Стаття 34 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” визначає, що Правила благоустрою населеного пункту – нормативно-правовий акт, яким установлюється порядок благоустрою та утримання територій об’єктів благоустрою. Правила розробляються для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил. Типові правила носять узагалюнюючий характер і не враховують особливостей того чи іншого регіону та не повною мірою охоплюють проблеми, що є притаманними для окремо взятої території.

Отже, дана альтернатива не прийнятна через те, що в даному Законі є пряма вказівка на розробку і затвердження Правил благоустрою території в усіх селах, селищах та містах.

Альтернатива 3. Затвердження Правил благоустрою та утримання території населених пунктів Старосинявської селищної ради у новій редакції, що забезпечить:

– дотримання вимог законодавства щодо затвердження органом місцевого самоврядування правил благоустрою території; чітке визначення прав і обов’язків суб’єктів у сфері благоустрою;

- розмежування відповідальності між суб’єктами господарювання, населенням та органом місцевого самоврядування;

- наявність єдиного систематизованого нормативно-правового акту, який регулює відносини, що виникають у сфері благоустрою громади, визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення сприятливих умов для життєдіяльності людини.

Таким чином, єдиним прийнятним заходом є розробка та затвердження рішення «Про затвердження Правил благоустрою Старосинявської селищної ради (нова редакція)» як нормативно-правового акту, що цілком відповідає вимогам законодавства.

 

  • Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблем і відповідні заходи

Рішення встановлює:

1. Правила благоустрою та утримання території населених пунктів Старосинявської селищної ради, які визначають: учасників правовідносин у сфері благоустрою; об’єкти у сфері благоустрою, їх утримання та використання; обмеження при використанні об’єктів благоустрою; права і обов’язки підприємств, установ, організацій усіх форм власності у сфері благоустрою селищної ради; встановлюються заборони щодо вчинення дій, що негативно впливають на благоустрій; основні вимоги до організації благоустрою у приватному секторі.

2.Відповідальність за порушення законодавства у сфері благоустрою.

  • Обґрунтування можливостей досягнення визначених цілей

Досягнення мети, зазначеної у пункті 2 цього Аналізу, є можливим завдяки затвердження рішенням сесії Старосинявської селищної ради Правил благоустрою Старосинявської селищної ради (нова редакція)».

Розробка рішення Старосинявської селищної ради здійснюється за принципами:

  1. законності;
  2. гласності (відкритості та загальнодоступності);
  3. колегіальності.

 

Визначення показників результативності рішення

1.Показником результативності рішення є кількість порушень Правил.

2.Суб’єктами господарювання та/або фізичними особами, пов’язаними з виконанням вимог акту, витрачатимуться кошти на утримання у належному санітарному стані територій прилеглих до їх будівель та споруд, об’єктів торгівлі. Вказане утримання включає ручне або механічне прибирання, збір випадкового сміття, виконання власними силами або шляхом оплати послуг комунального підприємства робіт по прибиранню сміття, снігу, криги, протиожеледних заходів.

Встановити конкретний розмір коштів на прибирання території та кількість суб’єктів господарювання, в тому числі і фізичних осіб не являється можливим.

3.У відповідності до частини 5 статті 12 Закону України “Про засади державної регулятивної політики у сфері господарської діяльності від 11.09.03 р. № 1160-1V рівень поінформованості суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень рішення визначається кількістю осіб, які:

- прочитають зазначене рішення в сайті селищної ради за результатами оприлюднення;

- отримують регуляторний акт за запитами до виконкому селищної ради;

- отримають регуляторний акт або інформацію щодо основних його положень іншими шляхами визначеними чинним законодавством.

 

  • Обґрунтування терміну дії рішення

Рішення є регуляторним нормативно-правовим актом, який діє на невизначене коло осіб, є загальнообов’язковим до застосування на території громади, термін дії якого довгостроковий (до прийняття нових нормативно-правових актів). У разі потреби, за підсумками аналізу відстеження його результативності, у нього вноситимуться зміни та корегування. Ризик зовнішніх чинників відсутній, так як впровадження Правил благоустрою Старосинявської селищної ради відповідає чинному законодавству.

 

  •  Визначення заходів відстеження результативності рішення

Оцінка ефективності регуляторного акту буде здійснюватись за допомогою проведення базового та періодичного відстеження результативності регуляторного акту. Результативність рішення буде відстежуватись за допомогою порівняння числових показників (кількість складених протоколів про адміністративні правопорушення).
Джерелами інформації для відстеження результативності регуляторного акту будуть слугувати періодичні перевірки, рейди інспекції з благоустрою, та громадських інспекторів та їх оперативна інформація щодо рівня благоустрою території населених пунктів громади, а також кількість порушень Правил благоустрою Старосинявської селищної ради.