100 років Українському товариству мисливців і рибалок (УТМР)
Початок діяльності Української спілки мисливців і рибалок, наймасовішої і найбільш популярної громадської організації, покладений 10 липня 1921 р. в м. Харкові, коли за ініціативою існуючої у той час при Народному комісаріаті землеробства (НКЗ) УРСР Центромисливства, був скликаний 1-й з'їзд, на якому мисливці і рибалки об'єдналися у Всеукраїнську спілку мисливців і рибалок (ВУСМР).
...До Харкова з'їхалися посланці восьми губернських організацій, об'єднуючих 45 тисяч чоловік, які у той час діяли відособлено. Проте вони підготували грунт для об'єднання сил.
На з'їзді були представлені: Донецька спілка правильного рушничного полювання і полювання з собаками; Екатеринославська губернська спілка рушничного полювання і полювання з собаками; Запорізьке губернське відділення спілки мисливців; Кременчуцька губернська спілка мисливців; Миколаївська губернська спілка трудових мисливців; Одеська губернська спілка мисливців; Спілка мисливців і рибалок Полтавської губернії; Харківська губернська спілки любителів рушничного полювання і полювання з собаками.
Були присутні також представники Волинської, Київської, Подільської і Чернігівської губерній - всього 40 делегатів.
На з'їзді одноголосно було ухвалено рішення про створення Всеукраїнської спілки мисливців і рибалок та її Статут. Це було велика подія в житті мисливців і рибалок України.
Старосинявська районна організація УТМР
Районна організація територіально розташована на сході Хмельницької області. До 2032 року їй надані в користування мисливські угіддя загальною площею 43024 га, з яких: лісових – 2418 га, польових – 39458 га та водно – болотних – 1148 га. Мисливські угіддя багаті на кількістю мисливських звірів і птахів.
Мисливські осередки на Старосинявщині існували ще до першого з’їзду ВСМРУ. З архівних матеріалів відомо, що Подзігун Сергій Фомович вступив у мисливці в 1920 році. Про організаційні формування мисливців та рибалок Старосинявщини та керівників організації до 40-х років архівних документів не збереглося.
В післявоєнний період, коли в 1946 році була відновлена діяльність Всеукраїнської спілки мисливців і рибалок, мисливську спілку в Старій Синяві очолював Маценко Іоан Архипович, який працював у колгоспі с. Заставці.
В середині 50-х років спілку очолив Балла Микола Гнатович, учасник фінської та Великої Вітчизняної війни, танкіст, який був керівником організації до травня 1983 року. Після його смерті справами організації займалася його дружина – Балла Ксенія Серафимівна.
З вересня 1983 року на посаду голови ради був обраний Бойко Петро Андрійович, який працював на даній посаді до грудня 2011 року.
За роки його роботи стало інтенсивно розвиватись мисливське господарство.
За досягнуті успіхи в роботі Бойко П.А. неодноразово нагороджувався Почесними грамотами, заносився на Дошку пошани Хмельницької обласної організації, йому присвоєно звання “Почесний член УТМР”. В 1986 році під його керівництвом побудовано службове приміщення РО УТМР. Два роки потому збудовано сарай для зберігання кормів. До цього часу організаційна робота районної організації проводилась у власних житлових будинках голів рад.
В грудні 2011 року Старосинявську районну організацію очолив Остапець Валерій Дмитрович, який працює головою ради по даний час.
З його приходом значно покращилась робота серед мисливських колективів. Він вміло згуртував навколо себе актив, єгерів та голів первинних організацій, за безпосередньої участі яких проводяться біотехнічні міроприємства в районній організації. За ці роки покращилась дисципліна мисливців на полюванні.
В листопаді 1983р. на посаду штатного єгеря призначено Тодорова Олександра Сергійовича, який пропрацював до листопада 1988р.
В грудні 1988р. на посаду єгеря призначено Баллу Василя Миколайовича, який працює по цей час. За активну роботу спрямовану на розвиток мисливського господарства Старосинявської РОУТМР йому присвоєно звання «Почесний член УТМР».
В 2002р. на посаду єгеря призначено Баллу Віру Василівну. Працює по цей час.
В 2004р. на посаду єгеря призначено Дацкова Миколу Григоровича. Працює по цей час.
В 2010р. призначено єгерьом за сумісництвом Поліщука Олександра Володимировича. Працює по цей час.
В різні роки єгерями по рибному господарству працювали Куцуконь Володимир Мусійович, Дубина Олександр Петрович, Чубаков Станіслав Фоміч, Дацков Микола Григорович, Гаврилюк Василь Іванович.
Первинні організації очолювали
Адампільська первинна організація: Цимбалюк Олег Григорович, Сосняк Сергій Сергійович, Муравський Вадим Олександрович.
Бабинська первинна організація: Камінний Володимир Григорович, Делікатний Цезарій Стахович.
Залісянська первинна організація: Насімчук Іван Володимирович, Тодоров Анатолій Сергійович, Марценюк Валерій Петрович.
Заставецька первинна організація: Коробчук Волоимир Миколайович, Балла Василь Миколайович.
Новосинявська первинна організація: Нагірний Володимир Іванович, Кіт Володимир Іванович, Наумець Сергій Федорович, Стаднік Василь Вікторович, Маньченко Володимир Олександрович.
Паплинецька первинна організація: Сорока Олександр Олександрович, Латишко Сергій Миколайович, Скакун Юрій Миколайович.
Пасічнянська первинна організація: Чайка Микола Фоміч, Шкляр Сергій Олександрович, Латка Володимир Миколайович.
Пилявецька первинна організація: Шатайло Василь Йосипович, Куць Володимир Іванович.
Пишковецька первинна організація: Левицький Анатолій Антонович, Ґедзь Микола Миколайович.
Старосинявська первинна організація №1: Захаренко Василь Іванович, Димніч Олександр Васильович, Остапець Валерій Дмитрович, Логвін Леонід Миколайович.
Старосинявська первинна організація №2: Вовк Петро Григорович, Сідлецький Володимир Петрович.
Сьомаківська первинна організація: Лотишко Анатолій Васильович, Павлюк Василь Васильович, Демянчик Сергій Леонідович, Гринчук Юрій Володимирович.
Цимбалівська первинна організація: Дорощук Ростислав Петрович, Поліщук Олександр Володмирович
Для оперативності по охороні мисливських угідь від браконьєрства організації обласною радою надавалися технічні засоби: в 1985 р. – надано мотоцикл К – 750; у 1991 р. замінено на автомобіль ГАЗ – 53; у 1995 р. придбано мотоцикл МТ – 10, а в 2011 році автомобіль Нива.
В 2018 році проведений капітальний ремонт службового приміщення районної організації, а в 2019 році встановлено огорожу території біля адмінбудинку.
В районній організації активно ведеться любительське рибальство. З 2002 року селищною радою безкоштовно передана в користування РО УТМР водойма “Христосово” загальною площею 71,4 га. Водойма щорічно зариблюється за кошти районної організації. Прибережна територія прибирається силами рибалок, мисливців та небайдужими жителями селища.
Щорічно за безпосередньою участю голови ради Остапця В.Д., єгерів Балли В.В., Балли В.М., Дацкова М.Г., Поліщука О.В. проводиться ліцензійне полювання на дикого кабана та козулю. Ліміт добування козулі щорічно виконується на 100 %.
В організації одній з перших серед районних організацій УТМР області за останні три роки успішно проводиться індивідуальне полювання на трофейного самця козулі європейської та бобра. Все більшої популярності набуває полювання на дикого голуба та перепілку.
Станом на 01.01.2021 року в 8 первинних організаціях, і секція рибалок, які обєднанні в РО УТМР, на обліку перебуває 261 член УТМР, з них: 223 мисливці та 38 рибалок.
Рада районної організації велику увагу приділяє розвитку мисливського господарства. Щорічно проводяться в повній мірі біотехнічні заходи, виставляються аншлаги, будуються та ремонтуються годівниці, в повному об’ємі проводиться заготівля солі, кормів для підгодівлі диких мисливських звірів у зимовий період. Особлива увага приділяється профілактиці та боротьбі з браконьєрством, а також боротьбі з хижими та шкідливими тваринами.
Члени Старосинявської РО УТМР приймають участь у виставках та польових випробовуваннях мисливських собак.