ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ІМУНІЗАЦІЇ: ПАНДЕМІЯ НЕ СКАСОВУЄ РУТИННУ ВАКЦИНАЦІЮ
24 квітня 2021 року стартував Всесвітній тиждень імунізації, і триватиме до 30 квітня. Гасло цьогорічної кампанії «Вакцини зближують нас». Її мета - підвищити рівень охоплення щепленнями завдяки кращій обізнаності й розумінню процесу імунізації.
Вакцини - один із кращих інструментів, які в нас є для покращення здоров’я та добробуту в усьому світі. Вони вже понад 200 років захищають нас від хвороб, які загрожують життю та заважають нашому розвитку. З їхньою допомогою ми можемо прогресувати без тягаря таких хвороб, як віспа та поліомієліт, які коштували людству сотень мільйонів життів. З розвитком вакцин ми наближаємося до світу, вільного від кашлюка й дифтерії, зменшуємо захворюваність дітей на такі хвороби, як кір чи правець.
Сьогодні, коли розмови точаться лише про вакцину від коронавірусу, - важливо не забувати про рутинну імунізацію. Адже переривання планової вакцинації - відповідно до національного календаря щеплень - навіть на короткий період, підвищує ймовірність спалахів інфекцій і захворювань, які попереджає вакцинація.
Карантинні обмеження не скасовують профілактичні щеплення. У пріоритеті так само зберігаються первинні вакцинальні комплекси. У жодному разі не можна відкладати екстрену вакцинацію/постконтактну профілактику.
В Україні Календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Також із 2022 року перелік доповнить вакцина від пневмококу. Вакцини за Календарем безоплатні для українців, їх закуповують за державний кошт.
У 2020 році, попри виклики пандемії COVID-19, в Україні вдалося досягти стабільного охоплення щепленнями на рівні 80%. До кінця року вдалося надолужити щеплення, пропущені через запровадження карантину в першій половині 2020 року. Проте для повноцінного захисту потрібно досягти охоплення вакцинацією на рівні 95%.
Під час пандемії важливо переконатися, що дитина продовжує регулярно отримувати рутинні щеплення.
Вакцини забезпечують захист у будь-якому віці, тож обмежень щодо віку немає. Своєчасна й повна вакцинація захищає вас і оточуючих від серйозних і потенційно смертельних захворювань.
За підрахунками ВООЗ, щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти від двох до трьох мільйонів дитячих життів. Завдяки вакцинації людство перемогло натуральну віспу. Захворюваність на поліомієліт знизилася на 99%. Щорічно понад 750 тисяч дітей уникають інвалідності. Знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк, і краснуху. Смертність від кору знизилася на 75%. Щорічна смертність новонароджених від правця знизилася в понад 13 разів.
Імунопрофілактика - пріоритет № 1 для системи громадського здоров’я. Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців - усіх разом і кожного зокрема, залежить від рівня охоплення щепленнями в країні.
Щеплюйтесь та будьте здорові!
Алла Нікітіна, райпедіатр.