Фото без описуПитання про стан надання медичної допомоги хворим коронавірусною хворобою в КНП «Старосинявська ЦРЛ» обговорювали депутати селищної ради на засіданнях постійних комісій та на сесії, жителів громади цікавить, якою є медична допомога на місцевому рівні та як здійснюється госпіталізація важкохворих. Про це детально розповів головний лікар КНП «Старосинявська ЦРЛ», кандидат медичних наук Віталій Макогонський.

Надання медичної допомоги хворим коронавірусною хворобою в районі регламентується наказами МОЗ від 28.03.2020р. № 722 «Стандарти медичної допомоги «коронавірусна хвороба», наказом № 2122 від 17.09.2020р. (зміни до даного наказу) та наказом МОЗ № 2438 від 27.10.2020р. «Про внесення змін до Стандартів медичної допомоги «коронавірусна хвороба «COVID-19», а також Розпорядженням керівника робіт з ліквідації наслідків медикобіологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня пов’язаної із поширенням коронавірусної хвороби «COVID-19» В.Ляшка від 28.04.2020р. № 20 «Деякі питання створення алгоритмів госпіталізації пацієнтів з «COVID-19».

Даними наказами, Розпорядженнями визначено порядок звернення хворих з даною патологією, їх маршрутизація та госпіталізація. Хворі з даною патологією при появі симптомів повинні першочергово зв’язатися з сімейним лікарем, який і визначає подальше лікування та необхідність госпіталізації. У разі важкості стану хворі повинні дзвонити на лінію 103 (швидка допомога), яка визначає подальший маршрут пацієнта.

На перших порах поширення COVID-19 це була Хмельницька інфекційна лікарня і всі хворі госпіталізувались в даний заклад. По мірі поширення COVID-19 наказом МОЗ були залучені інші заклади області . Наказом МОЗ затверджені заклади у кожній області, які виділені для госпіталізації хворих на COVID-19. Це заклади І хвилі, ІІ хвилі та ІІІ хвилі, перелік яких наказом МОЗ періодично переглядається і розширяється. Хворі Старосинявського району на даний час закріплені за Старокостянтинівською ЦРЛ.

На даний час не визначені і не затверджені наказом МОЗ України як визначені заклади для лікування хворих на COVID-19 Новоушицька ЦРЛ, Білогірська ЦРЛ, Старосинявська ЦРЛ. Летичівська ЦРЛ була включена у визначені заклади з 1.11.2020р.

Не дивлячись на те, що наш заклад не включений наказом МОЗ до визначених закладів, яким дозволено лікувати хворих на коронавірусну хворобу, є розпорядження ДОЗ ОДА про підготовки Старосинявської ЦРЛ до масової госпіталізації хворих на COVID-19 в наш заклад.

Проведені роботи з підготовки закладу до роботи по лікуванню хворих на COVID-19. Установлена будка і підведений централізовано кисень в інфекційне відділення і виділено там 15 ліжок для госпіталізації даних хворих. Закуплені 4 балони з киснем, змішувачі кисню і маски для отримання кисню пацієнтам. Для підведення кисню в інфекційне відділення та терапевтичне відділення затрачено 145 тис.грн. (50 тис. грн.. виділено селищною радою).

За період з вересня по грудень проліковано 20 хворих з COVID-19. Це хворі середньої важкості та важкохворі, які поступають в ЦРЛ в позаробочий час, вихідні та у разі доставки хворих автомобілем швидкої допомоги і потребують термінової госпіталізації по важкості стану та кисневозалежні, яким транспортування протипоказане за важкістю стану. Дані хворі не відправляються в визначені заклади, а госпіталізуються в інфекційне відділення ЦРЛ.

У інфекційному відділенні установлений тамбор - перегородка для відмежування чистої зони (медперсонал) від приміщення де лікуються хворі з COVID-19 (за кошти НСЗУ на суму 30 тис.грн.). Персонал відділення оснащений засобами індивідуального захисту, деззасобами, а також працівники приймального відділення та інших відділень, оскільки кожний поступаючий хворий є потенційно носієм COVID-19 . Крім того, підготовлено терапевтичне відділення де зроблений також тамбор – перегородки для розмежування хворих і медперсоналу (за спонсорські кошти на суму 37 тис. грн. – благодійний фонд «Разом з Кернел») . За останні 3 місяці через палату інтенсивної терапії пройшло 3 реанімаційних хворих з COVID-19, які потребували реанімаційних міроприємства в т.ч. 1 медичний працівник.

У терапевтичному відділенні продовжена киснева лінія і установлено додатково 17 кисневих точок. Всі хворі які направляються сімейними лікарями і лікарями ЦРЛ обстежуються Rо-логічно безкоштовно. Закуплена плівка і реактиви, які періодично поповнюються. Засоби захисту медперсоналу також періодично поповнюються по мірі використання.

До речі, на перших порах (березень – травень ) епідемії COVID-19 було виділено 70 тис.грн. селищною радою на які було закуплено медикаменти на суму 45 тис.грн., засоби індивідуального захисту та деззасоби, а також зібрано підприємцями району 92 тис.грн. для закупівлі комбінезонів, засобів індивідуального захисту, деззасобів для ЦРЛ. Суттєво допомогла агрофірма ТОВ «Хмільницьке», яка поставила апарат ШВЛ в палату інтенсивної терапії та неодноразово поставляла засоби індивідуального захисту в ЦРЛ.

В ЦРЛ організована мобільна бригада (ще одна також в ЦПМСД) для обстеження хворих на ПЛР, які разом виїжджали на села починаючи з 1 випадку в районі в с.Лисанівці, с. Пилява та інші. І наразі 1-2 р. в неділю проводить обстеження хворих на ПЛР при госпіталізації хворих або хворих у важкому стані.

Слід відмітити, що за час епідемії в районі зареєстровано 526 хворих на COVID-19 (частина з яких (50 чоловік) в районі не проживають), серед них 19 медичних працівників, із них 48 хворих потребували госпіталізації і, як уже згадувалось вище, 20 чоловік проліковано в інфекційному відділення ЦРЛ.

Лікування ковідних хворих в інфекційному відділенні в основному проводиться безкоштовно. Хворі купляють тільки таблетовані препарати, які не передбачені наказом МОЗ.

Крім ковідних хворих проводиться лікування хворих іншою патологією знову ж таки препаратами передбаченими МОЗ безкоштовно, особливо при поступленні важкохворих і на перші 3 дні лікування. На жаль коштів, які виділяються НСЗУ на пакети медичних послуг недостатньо, про що неодноразово говорилось в засобах масової інформації (виступи проф.. Б. Тодурова, проф.. О. Голубовської та інші).

Доукомплектовано дизельний генератор необхідними акумуляторами та іншим (9 тис.грн.) , перевірено його роботу на період можливого відключення електроенергії. Закуплений також генератор ( 9 тис. грн..) в реанімаційну палату до апаратів штучної вентиляції легень.

Однак, слід відмітити, що на даний час проводиться (закінчується) капітальний ремонт приймального відділення. Приймальне відділення переміщено на І поверх головного корпусу. І у разі за діяння головного корпусу для лікування ковідних хворих стає неможливим госпіталізація інших хворих з гострою хірургічною патологією, інфаркти, інсульти, травми, опіки, важкохворих з соматичною патологією, оскільки в ЦРЛ тільки 1 корпус у якому сконцентровано надання основної медичної допомоги (хірургічне відділення, терапевтичне відділення, дитяче відділення).

В цілому, у разі включення ЦРЛ наказом МОЗ в перелік визначених закладів для масової госпіталізації ковідних хворих, лікарня в основному підготовлена до цієї роботи, однак потрібно буде визначитись з наданням медичної допомоги іншим контингентам хворих з соматичною патологією.

 

 

Головний лікар

КНП «Старосинявська ЦРЛ» ,

Кандидат медичних наук Макогонський В.М.