Фото без описуНерест – це особливий та надзвичайно важливий період у житті мешканців водойм, коли відбувається їх розмноження, у цей період вони стають вразливими і безпомічними.  В цей час, як ніколи рибі потрібен спокій і затишок, вона потребує охорони від браконьєрів і  від того наскільки успішно та вдало пройде нерест залежить чисельність риби у наших водоймах та майбутнє рибних ресурсів.

З метою збереження середовища і умов відтворення водних біоресурсів Управлінням Державного агентства рибного господарства у Хмельницькій області  видано наказ від 20.03.2019 р. № 24-ОД «Про встановлення весняно-літньої заборони на лов риби, інших водних біоресурсів в рибогосподарських водних об’єктах Хмельницькій області у 2019 році», яким визначено терміни заборони на вилов і добування водних біоресурсів у водоймах області. Весняно-літню заборону на вилов водних біоресурсів на період нересту в рибогосподарських водних об’єктах Хмельницької області встановлено у такі строки:

  • у всіх водосховищах з 1 квітня по 9 червня;
  • у всіх річках та їх кореневих водах з 1 квітня по 19 травня;
  • в придаткових системах водойм (протоки,гирла,стариці,меліоративні канали,розливи водойм, які тимчасово заповнюються водою в період весняної повені) з 1 квітня по 29 червня.

Промисловий вилов водних біоресурсів на рибо господарствах водних об’єктах, підконтрольних Управлінню Державного агентства рибного господарства у Хмельницькій області з 1 квітня по 9 червня.

У період виношування річковим раком ікринок, личинок, заборонити вилов з 1 квітня по 30 червня (включно).

Заборонити організацію змагань з рибальства та підводного полювання в період нересту риби.

Заборонити під час нерестового періоду проводити у рибо господарських водних об’єктах Хмельницької області та прибережних захисних смугах днопоглиблювальні, вибухові, бурові, сейсмологічні роботи, видобуток гравію та піщано-ракушкової суміші, а також заборонити пересування будь-яких плавзасобів, за винятком проходу фарватером,транзитного проходу, виконання робіт по встановленню бакенів у випадках надзвичайної потреби (шторм, туман, аварія і т.п.) крім суден спеціально-уповноважених органів, які здійснюють охорону водних біоресурсів.

Під час нересту забороняється як промисловий вилов риби, так і любительський і спортивний вилов. Також встановлено заборону на пересування неслужбових плавзасобів та здійснення певних видів господарської діяльності в водних об’єктах та прибережних захисних смугах, таких як днопоглиблювальні, бурові, а також видобуток гравію.

Однак, як і завжди з кожного правила є винятки, тому в нерестовий період дозволяється любительське і спортивне рибальство з берега  однією поплавковою або донною вудкою з одним гачком і спінінгом,  на спеціально визначених ділянках водойм. На території Хмельницькій області у 2019 році були визначені наступні ділянки:

  • Старосинявський район – водойма закріплена за УТМР - «Христосів»

Нагадуємо, що за порушення правил рибальства у нерестовий період передбачена відповідальність, так відповідно до п. 4.4. Правил любительського і спортивного рибальства в нерестовий заборонний період любительське рибальство може бути дозволено органами рибоохорони на спеціально визначених ділянках водойм однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом з берега. За порушення вказаного пункту настає адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 85 КУпАП у вигляді попередження або накладення штрафу на громадян від  34 грн. до 170 грн. і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від 170 грн. до 510 грн..

За грубе порушення правил рибальства в нерестовий період частиною 4 ст. 85 КУпАП  передбачено відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян від 340 грн. до 680 грн. з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих водних живих ресурсів чи без такої і на посадових осіб - від 510 грн. до 850 грн. з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника, та незаконно добутих водних живих ресурсів чи без такої.

Порушення порядку придбання чи збуту риби відповідно до ч. 1 ст. 88-1 КУпАП  тягне за собою накладення штрафу на громадян від 510 до 1700 грн. з конфіскацією об’єктів тваринного світу чи без такої.

Однак, крім адміністративної відповідальності за порушення правил рибальства у нерестовий період існує ще й кримінальна відповідальність за завдання значної шкоди  рибним запасам. Відповідно до ст. 249 КК України передбачено штраф у розмірі від 1700 грн. до 6800 грн. або обмеженням волі на строк до трьох років, чи позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією знарядь і засобів промислу та всього добутого.

Відповідно до затверджених такс для обчислення розміру відшкодування шкоди за кожну незаконно виловлену рибу буде нараховано шкоду, яку потрібно сплатити до місцевого бюджету за місцем скоєння правопорушення, а це може бути від 17 гривень за один екземпляр до 2550 гривень. Наприклад за один екземпляр карася сріблястого 17 грн., ляща - 170 грн., сома – 425 грн., судака звичайного – 510 грн., щуки – 340 грн..

Закликаємо громадян бути свідомими і не порушувати правил любительського та спортивного рибальства.

 

 

Управління агропромислового розвитку

Старосинявської РДА.