Рекомендації по підготовці та пропуску льодоходу, повені і дощових паводків на водоймах


Фото без описуШтучні водойми експлуатуються різними господарями та користувачами і є потенційно небезпечними об’єктами. Одним із важливих періодів експлуатації є пропуск весняної повені та дощових паводків.

Для попередження виникнення надзвичайних ситуацій необхідно дотримуватись певних правил.

В підготовчий період до пропуску повені та паводків необхідно:

  • обстежити стан підпірних і водоскидних споруд водойм;
  • обстежити стану льодового покриву, можливості його навалу на споруди при підвищенні рівнів води;
  • випробувати затвори, підйомні механізми;
  • очистити водоскидні тракти від сторонніх предметів, які можуть зашкодити пропуску повені;
  • забрати із зони можливого затоплення всі тимчасові споруди;
  • заготовити запас інструментів (багри, ломи, лопати, пили) та будівельних матеріалів (дошки, цемент, каміння, щебінь, пісок, мішки, цвяхи, брезент) поблизу місць можливого підтоплення і підмиву споруд та територій;
  • організувати зв’язок з місцевими комісіями з надзвичайних ситуацій населених пунктів, підприємств, споруд, розташованих вище і нижче водойми.

Перед початком повені повинні бути виконані роботи по сколюванню льоду в місцях його припою до щитових затворів в верхньому і нижньому б’єфі, або до шахти водоскиду.

При необхідності заключити договір на вибухові роботи зі спеціальними організаціями чи військовими частинами.

Під час пропуску повені організувати цілодобове спостереження за рівнями води у водоймах і нижніх б’єфах, за проходженням води через водоскидні споруди;

При формуванні високих повеней, для зменшення максимальних витрат води проводиться попереднє спрацювання водойми на необхідну відмітку з урахуванням існування льодового покриву, із метою уникнення відриву льодових криг та утворення заторів на водоскидах. Спрацювання водойм рекомендується здійснювати до початку повені, визначеною гідрометслужбою, за встановленими режимами роботи, правилами експлуатації водойм (ГТС), або за рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації /райдержадміністрації відповідно до Методичних рекомендацій щодо дій місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, користувачів штучних водних об’єктів та гідротехнічних споруд на них у випадку гідродинамічної аварії або її загрози затверджених заступником голови облдержадміністрації 28.07.2012 р.

У разі неможливості оперативного маневрування затворами, необхідно держати їх відкритими і повінь пропускати транзитом. Ставки практично не здійснюють регулювання повеневого стоку і повинні працювати на пропуск максимальних витрат води при відкритих щитових затворах.

Про початок скиду води з водойми орендар гідроспоруд повинен повідомити постійну комісію райдержадміністрації з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, органи Держводагентства України та водокористувачів розташованих нижче по течії.

При загрозі прориву земляної дамби, приймаються термінові заходи по мобілізації людських та матеріальних ресурсів із метою попередження прориву й обов’язковим оповіщенням про небезпеку, яка склалася для підприємств та населених пунктів, розташованих нижче по течії.

При проходженні повені через гідроспоруди забороняються будь-які роботи у нижньому б’єфі .

Після повені проводиться огляд і фотографування споруд із замірами та фіксуванням змін та пошкоджень, які сталися після пропуску високих вод.

Результати огляду оформляються актом, в якому вказується стан споруд, характер і ступінь пошкоджень, їх причини, а також заходи й строки ремонту споруд.