Скликання: VIII скликання
Сесія / комісія: 18 сесія
Тип документу: Рішення сесії
Дата: 30.11.2021
Номер документу: *
Назва документу: Про затвердження Програми природоохоронних заходів з охорони навколишнього середовища Старосинявської селищної ради на 2022 – 2025 роки
Прикріплені файли:
  1. Про затвердження Програми природоохоронних заходів з охорони навколишнього середовища Старосинявської селищної ради на 2022 – 2025 роки (0.07 МБ)

 

 

СТАРОСИНЯВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ХМЕЛЬНИЦЬКОГО РАЙОНУ

ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

вул. Івана Франка 8, смт. Стара Синява, 31400 тел. 2-10- 89 Код ЄДРПОУ 04402824,

e-mail: selichna_ss@ukr.net

 

РІШЕННЯ

 

_______ сесії ___________ скликання

 

__ __________ 2021 року смт. Стара Синява № ____/2021

 

Про затвердження Програми природоохоронних

заходів з охорони навколишнього середовища

Старосинявської селищної ради на 2022 – 2025 роки

 

З метою забезпечення виконання природоохоронних заходів на території Старосинявської селищної ради, керуючись законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада

 

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Програму природоохоронних заходів з охорони навколишнього середовища Старосинявської селищної ради на 2022 – 2025 роки» (Додається).

2. Управлінню фінансів виконавчого комітету селищної ради забезпечити фінансування заходів, передбачених Програмою в межах наявного фінансового ресурсу.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку та постійну комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, будівництва, земельних відносин, агропромислового комплексу та охорони навколишнього природного середовища.

 

 

 

Селищний голова Віталій ЗДЕБСЬКИЙ

 

 

 

 

ПАСПОРТ

Програми природоохоронних заходів з охорони навколишнього середовища

Старосинявської селищної ради на 2022 - 2025 роки

 

1.

Ініціатор розроблення Програми

Виконавчий комітет Старосинявської селищної ради

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми

Закон України « Про місцеве

самоврядування в Україні»

Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища»

3.

Розробник Програми

Відділ економічного розвитку, торгівлі та

інвестицій

4.

Співрозробники Програми

Відділ комунального майна та житлово-комунального господарства та інфраструктури, цивільного захисту населення та мобілізаційної роботи

5.

Відповідальний виконавець Програми

Старосинявська селищна рада,

КП «Старосинявський комунгосп»

6.

Учасники Програми

Старосинявська селищна рада

КП «Старосинявський комунгосп»

7.

Термін реалізації Програми

2022-2025 роки

8.

Перелік бюджетів, що беруть участь у виконанні Програми

Селищний бюджет, фонд охорони навколишнього природного середовища, інші джерела фінансування, не заборонені законодавством

9.

ЗЗагальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми

 

26929,4 тис. грн

 

 

 

 

 

 

 

Загальні положення

Програма природоохоронних заходів з охорони навколишнього середовища Старосинявської селищної ради на 2022 - 2025 роки (далі - Програма) спрямована на реалізацію державної політики України в галузі охорони навколишнього природного середовища, економічного та фінансового стимулювання розвитку громади відповідно до вимог до Закону України «Про охорону навколишнього середовища», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про охорону атмосферного повітря», Закону України «Про природно-заповідний фонд України», Закону України «Про відходи», постанови Кабінету Міністрів України від 17.09.1996 № 1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» та інших нормативних документів.

Підставою для розроблення Програми є існування проблем на території селищної ради, розв’язання яких потребує залучення бюджетних коштів, координації спільних дій органу самоврядування, підприємств, установ, організацій та населення.

 

2. Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Програма

Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини – невід’ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України.

З цією метою в нашій державі здійснюється екологічна політика, спрямована на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захист життя і здоров’я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.

Екологічна ситуація на території Старосинявської селищної ради, характеризується відносною стабільністю показників. Серед головних факторів, що негативно впливають на екологічну ситуацію є:

1) Несанкційоване розміщення твердих побутових відходів. Накопичення побутового сміття в лісонасадженнях, в водоохоронних зонах річок, в зоні житлової забудови - є одним з потенційних джерел забруднення довкілля, що призводить до негативного впливу на земельні, водні та лісові ресурси селищної ради і здоров'я людей.

Одним з пріоритетних питань захисту навколишнього природного середовища на території ради є організація робіт з вивезення побутових відходів, локалізація стихійних звалищ. Оснащення комунальних підприємств сучасною спецтехнікою і контейнерами дозволить зменшити кількість несанкціонованих сміттєзвалищ та покращити екологічний стан як населених пунктів, так і довкілля. Дасть змогу надавати мешканцям відповідні якісні послуги.

2) Стан зелених насаджень на території селищної ради. В умовах постійного зростання цін на природний газ та електроенергію, більшість домогосподарств використовують опалення дровами.  Незаконна вирубка старорослих дерев, що призводить до зменшення зелених насаджень на території громади.

3) Заходи щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану водоймищ. Щорічне зменшення рівня води у річках, пересихання озер та боліт, зникнення води у колодязях гостро відчуваються в останні роки. 

4) Значною екологічною проблемою у громаді є відсутність каналізаційних мереж для мешканців житлових будинків та працівників об’єктів соціальної сфери, які не підключені до системи централізованого водовідведення і забезпечується вигрібними ямами стічних вод.

Відсутність каналізаційних мереж впливає на ґрунти, водне середовище, рослинний та тваринний світ шляхом потрапляння рідких побутових відходів та каналізаційних стоків у ґрунтові води.

Внаслідок будівництва каналізаційних мереж селище буде забезпечено централізованим водовідведенням у загальну мережу, де каналізаційні стоки спрямовуватимуться на місцеві каналізаційні очисні споруди.

Вищевказане дає змогу зробити висновок, що проведення на селищному рівні природоохоронних заходів є життєво необхідним, оскільки забезпечує для жителів території Старосинявської селищної ради безпечні умови проживання.

Мета Програми

Програма розроблена з метою реалізації державної політики України в галузі довкілля, забезпечення екологічної безпеки, захисту життя і здоров’я мешканців населених пунктів від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонії взаємодії суспільства і природи.

 

4. Стан екологічної ситуації на території Старосинявської селищної ради та обґрунтування необхідності реалізації Програми

Екологічна ситуація на території Старосинявської селищної ради характеризується відносною стабільністю показників - однак багато проблем потребують вирішення:

1. Несанкціоноване розміщення твердих побутових відходів населення є суттєвим чинником негативного впливу на земельні та водні ресурси селищної ради і здоров’я людей.

Накопичення побутового сміття в лісозахисних смугах вподовж автомобільних доріг, в лісонасадженнях, поблизу річки Іква та водоймищ - і є одним із потенційних джерел забруднення довкілля і являють собою велику загрозу навколишньому природному середовищу та підлягають утилізації.

Тому одним із пріоритетних питань захисту навколишнього природного середовища на території ради є організація робіт по вивозу відходів та локалізація стихійних звалищ.

2. Стан озеленення на території обєднаної територіальної громади Старосинявської селищної ради потребує подальшого розширення та коригування.

Насадження обмеженого користування представлені озелененими територіями присадибної забудови, шкіл, дитячих садків, стадіону і т.п.

Розвиток зеленого господарства можливий за рахунок створення локальних зелених зон: паркових насаджень, скверів, фруктових садів.

Актуально на сьогодні: забезпечення обслуговування зелених насаджень в межах жилої забудови (прибудинкових територій житлових масивів, вздовж вулиць та доріг населених пунктів; оновлення існуючих насаджень і створення нових скверів та зеленої зони; ліквідація сухостою, аварійних, фаутних та уражених омелою дерев; кронування дерев та обрізання гілок уражених омелою.

 

5. Обґрунтування шляхів і засобів розв'язання проблеми, обсягів та джерел фінансування, строки виконання Програми

Оптимальним шляхом для розв'язання проблеми є проведення ефективної і цілеспрямованої діяльності щодо охорони навколишнього природного середовища, забезпечення екологічної безпеки, раціонального використання і відтворення природних ресурсів на перспективу.

Засобами для розв’язання проблеми з реалізації програми передбачається фінансування з фонду охорони навколишнього природного середовища, селищного бюджету та інших джерел, незаборонених законодавством (коштів підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, розташованих або зареєстрованих на відповідній території, а також коштів населення).

Основним джерелом фінансування Програми є коши спеціального фонду (екологічний податок та грошові стягнення за шкоду), місцевий бюджет та інші джерела фінансування, не заборонені законодавством.

Реалізація Програми природоохоронних заходів з охорони навколишнього середовища Старосинявської селищної ради передбачена шляхом виконання заходів наведених в додатку  до Програми на протязі 2022 - 2025 років.

6. Перелік завдань та заходів Програми та результативні показники

Враховуючи реальний стан довкілля, який сформувався на території, основними завданнями Програми охорони навколишнього природного середовища та пріоритетними напрямками екологічної політики селищної ради є:

Запобігання забруднення підземних та поверхневих вод.

Покращення санітарно-екологічного стану водних об'єктів.

Охорона і раціональне використання природних рослинних ресурсів.

Озеленення, благоустрій населених пунктів, збереження природно-заповідного фонду.

Розвиток сфери поводження з твердими побутовими відходами.

Виготовлення землевпорядної документації на сміттєзвалища для розміщення ТПВ.

Виконання робіт по ліквідації карантинних рослин. 

 

7. Очікувані результати заходів програми

Виконання Програми дасть можливість забезпечити:

Реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього середовища;

Покращення екологічної ситуації на території в двох напрямках:

- впровадження заходів, спрямованих на зменшення прямого та опосередкованого впливу людей і господарств на природу в цілому та (або) окремі її елементи;

- впровадження заходів, спрямованих на формування сприятливого та безпечного навколишнього середовища, комфортного для проживання мешканців.

Виконання заходів Програми дозволить досягти наступних результатів:

зберегти наявний водний баланс та ресурси;

підтримати гідрологічний режим та санітарний стан річок;

покращення стану земель шляхом ліквідації стихійних звалищ, запобігання їх утворенню; підвищення рівня організації роботи з населенням щодо поводження з твердими побутовими відходами;

забезпечити ліквідацію стихійних звалищ ТПВ;

забезпечити покращення стану зелених насаджень на території Старосинявської селищної ради за рахунок знесення аварійних дерев та сухостою та висадження молодняку, боротьби з бур’янами та амброзією, озеленення вулиць на території селищної ради. 

 

Ресурсне забезпечення Програми

Показники затрат:

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми, тис.грн.

 

Етапи виконання програми

2022

2023

2024

2025

Обсяг ресурсів передбачених на виконання заходів програми

16321,1

177,5

193,0

10237,8

Здійснення заходів для очищення, відновлення забруднених земель побутовими та іншими відходами.

100,0

120,0

135,0

140,0

Придбання насаджень, тис.грн.

7,1

7,5

8,0

8,5

Будівництво, реконструкція та поточний ремонт об’єктів, які впливають на покращення санітарно-екологічного стану.

16164

0

0

10039,3

Виготовлення (коригування) проектно-кошторисної документації та проведення її експертизи.

50,0

50,0

50,0

50,0

Показники продукту:

Кількість здійснених заходів для очищення, відновлення забруднених земель, а також земель, засмічених промисловими, побутовими та іншими відходами

4

4

5

5

Кількість насаджень, які потрібні для озелененння

47

50

50

50

Кількість обєктів на яких планується проведення робіт

1

0

0

2

Кількість проектно-кошторисної документації

2

2

2

2

Показник ефективності:

Середня вартість одного заходу.

25,0

30,0

27,0

28,0

Середні видатки на одиницю насаджень

0,15

0,15

0,16

0,17

Середня вартість одного об’єкта

16164,0

0

0

5019,7

Середня вартість проектно-кошторисної документації

25,0

25,0

25,0

25,0

Показник якості:

Динаміка проведення заходів очищення забруднених земель до планового показника, %

100

100

100

100

Динаміка збільшення обсягу видатків у плановому періоді, відповідно до фактичного показника, %

100

100

100

100

Відсоток виконаних робіт до планового показника, %

100

0

0

0

Відсоток виконання заходу до планового показника, %

100

100

100

100

 

8. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Координація та контроль за ходом виконання завдань Програми природоохоронних заходів з охорони навколишнього середовища Старосинявської селищної ради на 2022 – 2025 роки, покладається на виконавчий комітет селищної ради та постійну комісію з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та питань містобудування, будівництва, земельних відносин та агропромислового комплексу, охорони навколишнього природнього середовища.

Виконання Програми припиняється після закінчення встановленого строку, після чого відповідальний виконавець Програми складає  звіт (по формі) про результати її виконання та подає його на розгляд сесії разом із пояснювальною запискою про кінцеві результати виконання Програми не пізніше ніж у двомісячний строк після закінчення встановленого строку її виконання.

Додаток № 1

до Програми природоохоронних заходів

з охорони навколишнього середовища

Старосинявської селищної ради

на 2022 - 2025 роки

 

Заходи Програми природоохоронних заходів з охорони навколишнього середовища Старосинявської селищної ради

на 2022 - 2025 роки

п/п

Назва напряму діяльності

Перелік заходів програми

Термін виконання

Відповідальні

виконавці

Джерела

фінансування

Обсяги фінансування, тис.грн

Очікуваний результат

2022

2023

2024

2025

1

2

3

4

5

6

7

9

10

11

13

1.

 

Забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження відходів

1.1. Здійснення заходів для очищення, відновлення забруднених земель побутовими та іншими відходами.

2022-2025

КП «Старосинявський комунгосп», Старосинявська селищна рада

Селищний бюджет,

Фонд охорони навколишнього природного середовища

100,0

120,0

135,0

140,0

Підвищення ефективності очищення селища та сіл

2.

Заходи з озеленення селища та сіл

2.1.Придбання насаджень

2022-2025

 

КП «Старосинявський комунгосп», Старосинявська селищна рада

Селищний бюджет, Фонд охорони навколишнього природного середовища

7,1

7,5

8,0

8,5

Озеленення селища та сіл

3

Покращення санітарно-екологічного стану водних об’єктів. Реконструкція гідротехнічних споруд

3.1 Реконструкція гідротехнічної споруди по вул. Зарічній 25 А в с. Нова Синявка

2022

Селищна рада

Селищний бюджет,

інші джерела фінансування, не заборонені законодавством

0

0

0

4334,3

Покращення санітарно-екологічного стану водних об’єктів

4

Будівництво споруд для очищення стічних вод, що утворилися в комунальному господарстві

4.1 Будівництво каналізаційних мереж в смт. Стара Синява

2022

Селищна рада

Селищний бюджет,

інші джерела фінансування, не заборонені законодавством

16164,0

0

0

0

Ліквідація екологічних ризиків від потрапляння стічних вод до водних об’єктів, підземних, ґрунтових вод і ґрунту та покращення санітарно – епідеміологічної ситуації шляхом ліквідації вигрібних ям, підключення каналізації до очисних споруд.

4.2 Реконструкція каналізаційних мереж і споруд в смт. Стара Синява

2021

Селищна рада

Селищний бюджет,

інші джерела фінансування, не заборонені законодавством

0

0

0

5705,0

5

Виготовлення (коригування) проектно-кошторисної документації та проведення її експертизи

2022-2025

Селищна рада

Селищний бюджет

50,0

50,0

50,0

50,0

 

 

Всього:

 

 

 

16321,1

177,5

193,0

10237,8