Скликання: VIII скликання
Сесія / комісія: 18 сесія
Тип документу: Проект рішення сесії
Дата: 30.11.2021
Номер документу: *
Назва документу: Про звернення депутатів Старосинявської селищної ради до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо неприпустимості наступу на фінансову спроможність місцевого самоврядування
Прикріплені файли:
  1. Про звернення депутатів Старосинявської селищної ради до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо неприпустимості наступу на фінансову спроможність місцевого самоврядування (0.06 МБ)

ПРОЕКТ

 

СТАРОСИНЯВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ХМЕЛЬНИЦЬКОГО РАЙОНУ

ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

вул. Івана Франка 8, смт. Стара Синява, 31400 тел. 2-10- 89 Код ЄДРПОУ 04402824,

e-mail: selichna_ss@ukr.net

 

РІШЕННЯ

 

вісімнадцятої чергової сесії восьмого скликання

 

.11.2021р. смт. Стара Синява № -18/2021

 

Про звернення депутатів Старосинявської

селищної ради до Президента України,

Верховної Ради України та Кабінету Міністрів

України щодо неприпустимості наступу на

фінансову спроможність місцевого самоврядування

 

 

 

 

Розглянувши звернення голови депутатської групи «Європейська солідарність» в Старосинявській селищній раді Галиша В.Ц., керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Старосинявська селищна рада  

 

ВИРІШИЛА:

 

1. Звернутися до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо неприпустимості наступу на фінансову спроможність місцевого самоврядування (текст звернення додається).

 

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію ради з питань регламенту, прав людини, законності, запобігання корупції, депутатської діяльності та етики.


 


 

Селищний голова Віталій ЗДЕБСЬКИЙ


 


 

Звернення Старосинявської селищної ради

до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо неприпустимості наступу на фінансову спроможність місцевого самоврядування

 

Ми, депутати Старосинявської селищної ради рішуче протестуємо проти намірів підірвати фінансову спроможність місцевого самоврядування та ігнорування базових норм Європейської Хартії місцевого самоврядування.

Зокрема, законопроєкт про внесення змін до Бюджетного кодексу України (№6062) – це спроба поховати фінансову децентралізацію та інфраструктурні проєкти на місцевому рівні, це спроба нової централізації.

Цим проєктом передбачається ліквідація з 2023 року бюджету розвитку місцевих бюджетів, що є катастрофою для територіальних громад. Джерела доходів бюджету розвитку планується закріпити за загальним фондом місцевих бюджетів. Це означає, що громади не зможуть зберігати кошти на депозитних рахунках, не зможуть належно планувати розвиток. Адже саме з бюджетів розвитку фінансуються капітальні видатки громад, які спрямовуються на: соціально-економічний розвиток, виконання інвестиційних проєктів, будівництво, капітальний ремонт та реконструкцію об'єктів соціально-культурної сфери – шкіл, дитсадків, лікарень, житлово-комунального господарства, будівництво газопроводів і газифікацію населених пунктів, придбання шкільних автобусів та автомобілів швидкої медичної допомоги, тощо. Ліквідація бюджетів розвитку означає, що замість капітальних, інфраструктурних видатків на місцевому рівні ми побачимо, як за ці кошти бюджетів розвитку будуть вирішуватись поточні питання місцевих бюджетів внаслідок недофінансування місцевих бюджетів з Держбюджету.

Ще один фінансовий удар по громадах проєкту внесення змін до БКУ пропонується новела ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу, згідно з якою «повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до Державного бюджету, здійснюється в межах коштів, наявних на єдиному казначейському рахунку». Це дуже зручно – «помилково» забрати гроші в громади і хай потім громади чекають, коли гроші з’являться на казначейському рахунку. Подібні практики були лише при режимі Януковича.

Наступне «покращення» проєкту №6062 - змінами до частини четвертої статті 103-2 Бюджетного кодексу передбачається залишки коштів за освітньою субвенцією, що не використані протягом наступного бюджетного періоду, вилучати до державного бюджету. Тобто, органи самоврядування повністю демотивуються в оптимізації використання цієї субвенції.

Пропонується також доповнити Земельний кодекс (Розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення») п.53, яким «установити, що у 2022 році надходження від викупу земельних ділянок державної та комунальної власності, передбачених пунктом 61 Перехідних положень Земельного кодексу України, зараховуються: 70 відсотків до спеціального фонду державного бюджету та спрямовуються на розвиток та поліпшення екологічного стану зрошуваних та осушених систем за рішенням Кабінету Міністрів України (у разі потреби з відкриттям нових бюджетних програм), погодженим з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету; 30 відсотків до бюджету розвитку місцевих бюджетів». Це грубе порушення засад місцевого самоврядування: чому кошти від продажу земель комунальної власності на 70% мають зараховуватися до Держбюджету?

І ще одна антисамоврядна норма проекту №6062 - запропоновані зміни до пункту 21 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного Кодексу, за якими погашення заборгованості за середньостроковими позиками перед державним бюджетом, здійснюється «у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України». Сьогодні передбачено законодавче врегулювання погашення цієї заборгованості. Нагадаємо, йдеться про те, що ця заборгованість виникла при Януковичі-Азарову через недофінансування місцевих бюджетів і тепер Кабміну надається право встановлювати порядок, як громади мають цю заборгованість погашати. Тобто, місцеві бюджети при Януковичу змусили взяти на себе цю заборгованість, бо держава не платила по рахунках, а тепер пропонується громадам «погасити» цю заборгованість.

Врешті, згідно з проектом №6062, місцеві ради перетворюються в статистів формування місцевих бюджетів, бо Міністерство фінансів і посадовці місцевих державних адміністрацій отримують повноваження зупиняти рішення місцевих рад про бюджет. 20 жовтня законопроєкт №6062 відправлено на доопрацювання, тож ми як представники місцевого самоврядування очікуємо врахування наших зауважень.

Ми, депутати Старосинявської селищної ради вимагаємо:

Від Кабінету Міністрів України: доопрацювати проєкт Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (реестр. №6062) з метою виключення з цього проєкту дискримінаційних норм по відношенню до фінансової спроможності місцевого самоврядування.

Від Голови Верховної Ради України: у разі розгляду проєкту Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (реєстр. №6062) без врахування наших зауважень, озвучити в залі позицію нашої ради.

Від Президента України: неухильно виконувати функції гаранта Конституції України, не допускати порушення міжнародних зобов’язань України, зокрема Європейської Хартії місцевого самоврядування та, у разі прийняття проекту Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» (реєстр. №6062), скористатись правом вето.