Грип птиці - мисливцям на замітку!
Сезонна міграція птахів несе загрозу розповсюдження пташиного грипу! Мігруючі водоплавні птахи – основне джерело вірусу в природі, вони є резервуаром вірусу та зазвичай менш чутливі до інфекції, дикі птахи переносять вірус у нові місця (у респіраторному або кишковому трактах, проте, як правило не хворіють).
Вірус виділяється у навколишнє середовище зі слиною, носовим секретом і послідом, вірусоносійство у птиці, яка перехворіла, триває 2-3 місяці та більше.
Високопатогенний грип птиці (ВПГП) - масове захворювання диких птахів та домашньої птиці, спричинене вірусом, який може передаватися від хворої птиці також і людині. ВПГП є частиною програм моніторингу ВООЗ, оскільки, окрім значних економічних збитків, має серйозні наслідки для суспільства в усьому світі. Пташиний грип передається домашній птиці від диких птахів, у яких захворювання може протікати безсимптомно, тому для уникнення зараження поголів’я ВПГП як в комерційних, так і в особистих селянських господарствах варто дотримуватись заходів біобезпеки.
Мисливці відіграють важливу роль у попередженні поширення високопатогенного грипу птахів, та як вони мають безпосередній контакт з дикою фауною.
У відповідності до законів України «Про мисливське господарство та полювання» ст.30, «Про тваринний світ» ст. 34. обов'язки користувачів мисливських угідь (об'єктів тваринного світу) включають: негайне інформування ветеринарної служби про виявлення захворювань тварин та птиці, випадків їх загибелі.
Мисливцям необхідно розуміти, щоб не стати одним із факторів перенесення збудника грипу птиці, убезпечити своє здоров’я а також не допустити інфікування птиці у власному дворогосподарстві, потрібно звернути увагу проведення таких заходів:
- після проведеного полювання мисливці повинні дезінфікувати чоботи, одяг, транспорт, щоб не допустити перенесення вірусу на інші території;
- не використовувати одяг та взуття по роботі домогосподарстві, а особливо по догляду за тваринами.
- забезпечити безпечну утилізацію залишків дикої птиці, патрання проводити в рукавичках.
- уникати контакту домашніх птахів із дикими.
Дотримання цих вимог зменшує ризик поширення ВПГП серед диких і домашніх птахів.
Інформує Хмельницьке районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Хмельницькій області